+90 541 608 57 25

Hayatınızı değiştirin…

Allurion ile Anestezi ve Endoskopiye Son…

allurion programı aletleri resmi
allurion center of excellence 700x700 logosu.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Allurion Yutulabilir Mide Balonu (Allurion Elipse Mide Balonu) dünyanın ilk endoskopi ve anestezi gerektirmeyen mide balonudur. Diğer gastrik balonlar ile aynı etki ve mekanizmaya sahiptir. İlk mide balonları kilo verme amacıyla 1980 li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Endoskopik mide balonunun mideye yerleştirmesi şişirilmesi ve tedavi sonunda çıkarılması anestezi ve endoskopi gerektirdiğinden Elipse yutulabilir mide balonu 2010 lu yıllarda geliştirilmiş ve bu avantajı ile dünyanın en çok kullanılan mide balonu olmuştur.

Gastrik balonlar midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi yaratır. Ayrıca besinlerin geçişini yavaşlatarak zayıflama sürecinde etkili olur. Ameliyatsız obezite tedavi ve zayıflama yöntemlerinde en sık kullanılan seçenektir. Allurion mide balonu da avantajları sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

balon kapsülü su ile yutulur

Su ile yutulur

Kapsül içine sıkıştırlmış balon su yardımıya yutulur. Kapsül yutulabilecek büyüklüktedir.

yutulabilir mide balonu mideye yerleştirilmiş

Midede şişirilir

Balonun yeri xray ile kontrol edildikten sonra balon ince esnek tüp vasıtasıyla su ile şişirilir.

yutulabilir mide balonu dışkı ile atılıyor

Doğal yolla atılır

16 hafta sonunda balondaki valf açılarak balon söner. Bağırsaklardan doğal yolla dışarı atılır.

Allurion Elipse Yutulabilir Mide Balonu kapsül şeklinde ve yutulabilecek büyüklükte sıkıştırılmış halde bulunur. Yutulmasını kolaylaştırmak için olabildiğince küçültülmüştür. Bu özelliğinden dolayı mide balonu hapı olarak da adlandırılır. Malzemesi ince ve son teknoloji ile üretilmiş poliüretan olduğundan ayrıca pürüzlü olmaması dolayısıyla diğer mide balonlarına göre çok daha az yan etkiye sebep olmaktadır. İnce olması malzeme özelliklerinden dolayı sağlamlığını etkilemez. Diğer mide balonları gibi uzun süre mide asidine karşı dayanıklıdır. Bu avantajları sayesinde kilo vermek isteyen kişilere daha konforlu bir süreç sağlar. Aynı zamanda Elipse (Allurion) Mide Balonunun süreç sonunda doğal yollarla kolayca dışarı atılmasında da etkilidir.

Allurion Yutulabilir mide balonu midede 16 hafta gibi bir süre kalır, daha sonra kendiliğinden sönerek dışarı atılır. Bu sürede kilonuzun yaklaşık %10-15 ini verebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre mide balonu yöntemiyle zayıflamada verilen kilonun büyük bir kısmı ilk 4 ayda olmaktadır. Sonraki süreçte etkisi çok daha azdır. Ancak Allurion Zayıflama Programı 6 aylık bir süreç olup balon vücuttan atıldıktan sonrada devam eder.

Allurion Zayıflama Programı ile birlikte sağlanan Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saati ve Allurion Mobil Uygulaması ile kişiler online olarak diyetisyen desteğinde takip edilir. Böylece kişilerin yutulabilir mide balonu sayesinde edindikleri beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının korunması ile tekrar kilo alımının engellenmesi hedeflenir. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki kişiler program başlangıcından sonra 1 sene içinde verilen kiloların %95 ini program sayesinde korumaktadır.

Konu ile ilgili olarak dünya çapında mide balonu üzerine yapılmış en büyük çalışmalardan birisi olan Allurion Elipse yutulabilir mide balonu ile ilgili 1170 hasta deneyimi makalesinin çevirisini bu yazımızda bulabilirsiniz.

İçindekiler

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Zararlı mı?

Dünyanın ilk ve tek yutulabilir mide balonu Allurion Elipse Yutulabilir  Mide Balonu ile ilgili dünyada 2015 yılından beri sürdürülen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma sonuçlarına göre balonun vücuda herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Çalışma ile ilgili detaylı bilgiyi National Library Of Medicine (NIH) sitesinde bu linkten bulabilirsiniz. 

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Allurion Yutulabilir Mide Balonu fiyatları döviz kuruna, uygulanan tıp merkezi fiyatı gibi değişkenlere bağlı olduğu için güncel fiyat ve uygulama ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Elipse Yutulabilir Mide Balonu yorumları ile ilgili olarak uygulamanın kolaylığı, mide balonu sonrası normal hayata kısa sürede geçiş yapılabilmesi, endoskopi ve anestezi gerektirmemesi, çıkartılması için tekrar klinik ortama ihtiyaç duyulmaması gibi sebeplerle hastalarımız memnuniyetlerini belirtmektedir. Bu konu ile ilgili hazırladığımız sayfamızı ve instagram adresimizden uygulama içeriklerimizi takip edebilirsiniz. 

Yutulabilir mide balonu ve Allurion programı kilo vermeye bütünsel bir yaklaşım sergiler. Dolayısıyla balonun mideye yerleştirilmesi bir başlangıçtır. Sonrasında sürekli takip ve uzman diyetisyen desteği önemlidir. 

allurion center of excellence 700x700 logosu.Allurion Center of Excellence

Dr.Mehtap ERTÜRK kliniğini 2022-2023 yıllarında Allurion tarafından Türkiye’ nin en iyi kliniği olarak Allurion Center of Excellence olarak seçmiştir.

  • Bu kapsamda Allurion, çalışma ortağını Allurion Programının tüm yönlerinde gösterdiği mükemmellikten dolayı takdir eder. 

  • Seçkin bir Mükemmeliyet Merkezi olmak, bu kliniğin statüsünü her zaman sınıfının en iyisi hasta deneyimi sunarak kazandığı anlamına gelir.

  • Bütün kriterler değerlendirildiğinde Allurion sınıfının en iyisi hasta deneyimi sunan kliniklerini onurlandırmak için Allurion Center of Excellence kliniği yapar.

  • Türkiye’nin en çok Allurion balon uygulanan kliniği, 1000 den fazla Allurion balon uygulaması ve eşsiz diyetisyen desteği ile en fazla kilo kaybı.

Mehtap ERTÜRK kliniğinin Allurion sertifikası resmi

Dünya çapında 50+ ülkede 120.000 den fazla uygulama.

6 ayda ortalama %10-15 kilo kaybı.

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

elipse balon su ile yutuluyor

Su ile yutulur

Kapsül içine sıkıştırlmış balon su yardımıya yutulur. Kapsül yutulabilecek büyüklüktedir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonunun uygulanması yaklaşık 15 dk. sürer. Yutulabilir büyüklükte kapsül şeklinde sıkıştırılmış olan balon ve balona bağlı ince esnek ip su yardımıyla yutulur.

Hastalarımızın en büyük endişelerinden bir tanesi yutulabilir mide balonu kapsülünü yutamama korkusudur. Ancak bugüne kadar yaptığımız bütün uygulamalarımızda hastalarımızın tamamı kapsülü kolaylıkla yutmuştur. Yine de bu ihtimale karşı doktor tarafından kullanılan ince bir kılavuz vardır. Böyle bir durumda bu kılavuz yardımıyla yutma işlemi tamamlanır.

elipse balloon x-ray logo

Rontgen ile kontrol edilir

Şişirilmeden önce balon kapsülünün yeri rontgen ile kontrol edilir.

Kapsül yutulduktan sonra floroskopi (hareketli röntgen) cihazı ile kapsülün konumu midede kontrol edilir. Floroskopi cihazı sayesinde hastada kendisi midesinde kapsülü görebilmektedir. Kapsül pozisyonunun uygunluğu kesinleştirildikten sonra dışarıda kalan ip (tüp) yardımıyla balonun içine su aktarılarak şişirilir. Şişirildikten sonra tekrar floroskopi cihazı ile kontrol edildikten sonra dışarıda kalan ip doktor tarafından dışarı çekilerek işlem tamamlanır.  

yutulabilir mide balonu mideye yerleştirilmiş

Mide içinde şişirilir

Uygun olduğu tespit edilen kapsül şişirilerek balon mideye yerleştirilir.

Allurion Elipse Yutulabilir Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. 4 ayın sonunda kendiliğinden eriyen valf sayesinde balonun içerisindeki su boşalır, sönük balon bağırsaklardan dışarı atılır. Burada hastalarımızdan gelen en sık sorulardan bir tanesi de dışarı atılma sırasında bağırsaklarda tıkanmaya sebep olup olmayacağıdır. Balon çok ince ve yapısı gereği pürüzsüz olduğu için bu çok düşük bir ihtimaldir. Kliniğimizde bugüne kadar karşılaşılmamıştır.

Allurion Elipse Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Bütün diyet programlarını denediniz, ama başarılı olamadınız mı? Elipse balonu deneyin. Kilo vermek için Elipse mide balonu taktıranların çoğunda diyet ve egzersiz ile kilo verememe geçmişi görülüyor. 

Elipse mide balonu değişime hazır olanlar için ideal bir yöntemdir. Kilo vermeye kararlı iseniz sizin için her şey daha kolay olacak.

Neredeyse hiç komplikasyonu olmayan bu uygulama ile kilo almanıza sebep olan alışkanlıklarınızdan kurtulmak ve yeni bir hayat tarzı oluşturarak ideal kilonuza ulaşıp en önemlisi bunu korumak için geliştirilmiş bir uygulamadır. 

Elipse balon uygulaması uzun süredir dünyada kullanılan bir yöntemdir. Bugüne kadar 100 bin den fazla elipse balon uygulaması yapılmıştır. 

Uygulama kolaylığı hem doktor hem de hasta için rahatlık sağlamaktadır. 

Mide balonu uygulamalarında ilk 3 günde en sık görülen komplikasyon olan mide bulantısı ve kusma, elipse mide balonunun yapısı nedeniyle daha az görülmektedir. 

Yutulabilecek büyüklükte olan kapsül su ile yutulmaktadır. Hastalarımızın endişelerinden biriside kapsülü yutamamadır. Ancak bu durum ile nadiren karşılaşıldığını belirtmek isteriz. 

Elipse Mide Balonu vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olan 18 yaş üstü kişilere uygulanabilir.

Sağlık problemi nedeniyle ameliyat olması sakıncalı obezite hastalarında tercih edilen yöntemlerden birisidir. 

Elipse yutulabilir mide balonu endoskopi ve dolayısıyla anestezi gerektirmediğinden anestezi alması sakıncalı kişiler için en ideal kilo verme yöntemidir.

Bununla birlikte hamilelik döneminde olanlara balon uygulanamaz.

Aşırı alkol tüketen kişilere göre uygun değildir.

Mide ile ilgili geçmişte bulunan mevcut rahatsızlığı olan kişilerde uygulanıp uygulanmayacağı doktor tarafından karar verilir. 

Uygulama esnasında anestezi ve endoskopi gerekmediği için anestezi alması sakıncalı kişilerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

Uygulama esnasında kişi tamamen bilinçlidir. 

Uygulama sonrası normal hayata dönüş çok daha kısa olduğu için hastaların işlem için fazla zaman ayırması gerekmez. 

Çıkarılması da gerekmediği için ikinci kez anestezide gerekmez ayrıca en büyük avantajlarından birisi hastaların sadece 1 kez klinik ortamda bulunmaları gereklidir. Sonrasında uygulanacak kapsamlı program online olarak takip edilebilir. Tatbikî hastalarımız bizi kendi istekleriyle ziyaret etmek isterlerse her zaman bekleriz.

Allurion Elipse Yutulabilir Balon Fiyatları

Elipse Balon fiyatları döviz kurları ile doğrudan ilişkilidir, bu nedenle güncel fiyatları öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

Vucut Kitle İndeksi Hesaplama

Your BMI is

Allurion Yutulabilir Mide Balonun Avantajları

Elipse Mide Balonunun en büyük avantajı su ile yutularak yerleştirilmesidir. Bu sebeple mide balonu hapı olarak da adlandırılır.

Mide balonu hapı cerrahi yöntemler, anestezi ve endoskopi gerektirmez. Böylece anestezi almalarında engel olan veya anestezi almaktan çekinen hastalar için en ideal yöntemdir. Anestezi ile oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırır. Kişinin uygulama esnasında uyanık ve bilinçli olması da yaşanabilecek stresi en aza indirmektedir. 

 

Yutulabilir mide balonu uygulaması yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bu kadar kısa sürede olması da avantajlarından biridir.

Uygulama esnasında kişi ile iletişim halinde olunması ve prosesin tamamını görebilmesi hastalarda kilo verme yolculuğuna güzel bir başlangıç sağlar.

 

Uygulama sonrası oluşabilecek yan etkiler minimum düzeydedir. Elipse mide balonu ince yapısı ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde midede rahatlıkla hareket eder. Bu sayede şişirildikten sonra görülen komplikasyonlar ve bunun sonucunda balonu erken süreçte çıkarma oranları klasik endoskopik mide balonlarına oranla çok daha azdır. Bu oran endoskopik mide balonlarında %10 iken elipse yutulabilir mide balonunda %1 civarındadır.

 

Elipse Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. Balon 16 hafta sonra kendiliğinden sönerek tuvalet yoluyla vücuttan atılır. Hastaların program sonunda diğer endoskopik balonlarda olduğu gibi tekrar kliniğe veya doktora başvurmalarına gerek kalmaz. Bu hastaya işlemin maaliyeti açısından avantaj sağlar. Özellikle yurtdışından ve uzaktan gelen hastlarımızın tekrar gelmesine gerek kalmamaktadır.

 

Hasta takip etkinliği yüksektir. Allurion Zayıflama Programı sayesinde hastlarımıza verilen Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saati ve Allurion Mobil Uygulaması, hastalarımızın düzenli şekilde hem kendi takiplerini yapıp yaşam tarzlarını ve sağlıklı beslenme yöntemlerini sürdürmeleri hemde bu verileri online olarak diyetisyenimizle paylaşıp kontrollü ilerlemeleri açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Mide balonu ile zayıflamış bir kadının kilolu ve zayıf hali karşı karşıya birbirine bakıyor

Yutulabilir Mide Balonu İle Kaç Kilo Verilebilir?

Yutulabilir mide balonu ile ilgili bu sayfada bulabileceğiniz en fazla sorulan soruların başında kaç kilo veririm gelmektedir. 

Doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uyulduğu müddetçe yaklaşık 4 ayda vücut ağırlığının %10-15’i kilo olarak verilebilir. İlerleyen süreçte ise kazanılan beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi ile kilo verilmeye devam edilebilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması kilo verme yolculuğunun bir başlangıcıdır. Sonrasında kişinin kararlılığı ve etkin takibi çok önemlidir. Dolayısıyla uygulama sonrası destek için konusunda uzman diyetisyenler tarafından takip edilmesi gerekir.  

Yutulabilir mide balonu ile ortalama 25 kiloya kadar kilo verilebilir. 

Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülebilir?

Birçok kişi yutulabilir mide balonu mideye yerleştirildikten bir iki gün sonra normal hayatına devam eder. Ancak bazen kişilerde mide bulantısı, mide krampı veya kusma gibi şikayetler uzun sürebilir. Böyle bir durum oluşursa kolay atlatmanız için doktorunuz size ilaç reçete edecektir.

Endoskopik Mide Balonu ile Yutulabilir Mide Balonu Arasındaki Temel Farklılıklar

Mide balonu etki mekanizması tamamen birbirleri ile aynıdır. Midede yer kaplayıp hacmini düşürerek kişinin tok hissetmesini ve daha az yiyecek tüketerek kilo vermesini hedefler. Mide balonları arasındaki farklar temel olarak uygulama ve mide de kalma süresine bağlıdır. Endoskopik mide balonları adından da anlaşılacağı üzere endoskopi ve dolayısıyla anestezi ile mide ye yerleştirilir. Yutulabilir mide balonu ise içine sıkıştırıldığı kapsülün mideye su ile yutturularak yerleştirilmesi ve bağlı olduğu kateter ile şişirilmesi ile uygulanır. Anestezi ve endoskopi gerekmez. 

Uygulama süresi sonunda endoskopik mide balonları yine endoskopi ve anestezi ile çıkarılır. Yutulabilir mide balonu ise özel valfi sayesinde sönerek bağırsaklardan doğal yollarla atılır.

Allurion Elipse Mide Balonu Ve Beslenme

Bu bölümdeki beslenme kılavuzu, kilo vermek ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinmek için yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanıza destek olmak üzere tasarlanmış, üç aşama halinde gerçekleştirilecek altı aylık bir tedavi paketi olan Allurion Programı kapsamına destek olması amacıyla verilmiştir. Kişiden kişiye değişebilir. Diyetisyeniniz ve doktorunuz değişiklik yapabilir veya tamamen farklı bir plan oluşturabilir.
Allurion ballon icon

Bu program, yeme alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınızda yeni yapılanmalar ve rutinler oluşturabilmeniz için sizi "açlık hissinden uzaklaştırmak" üzere tasarlanmış bir araç olan Allurion Elipse Mide Balonu'nun kullanımını içermektedir.

Allurion plan icon

Bu beslenme kılavuzuyla birlikte klinik ekibiniz yaşam tarzınızın hangi yönlerini değiştirmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olacak ve bu değişiklikleri hayata geçirmeniz için sizi destekleyecektir.

Allurion data icon

Ekibiniz, balon vücudunuzdan atıldıktan sonra yeni ve daha sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürebilmek için ihtiyaç duyacağınız yeni başa çıkma stratejileri konusunda sizinle birlikte çalışacaktır.

Allurion calendar icon

Allurion Elipse Mide Balonu ile birlikte bu bakım ve destek programı uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanız için temel olarak bir kılavuzur. Ancak verilen besinler ve öğünler kişiden kişiye değişebilir. Son uygulama doktor veya diyetisyeniniz tarafından belirlenir.

1. Aşama

Uygulamanın 30 gün öncesinden uygulama gününe kadar olan süre

Allurion Elipse Mide Balonunuz İçin Hazırlanmak

apple icon allurion

Uygulamadan önceki haftalar, balonu kullanmaya hazır olduğunuzdan emin olmak üzere yeme alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanız için harika bir zamandır. Bu değişiklikler, daha bilinçli yemeye başlamayı da kapsar:
► Planlı öğün ve atıştırmalık seçimlerinin yanı sıra yeme zamanlarınızı önceden planlayın.
► Oturarak ve yemeğinize odaklanarak yemeyi deneyin.
► Yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin.
► Yalnızca öğünden önce ve sonra küçük yudumlar alarak yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi birbirinden ayırın.
► Tok hissetmeye başlar başlamaz yemeyi bırakın.

Allurion mobile app icon

Eğer bir akıllı telefonunuz varsa mobil uygulamamız olan Allurion Mobil Uygulaması'nı indirin. Bu uygulama, ilerlemenizi takip etmek için klinikte size verilecek olan Allurion Akıllı Tartı ve Allurion Akıllı Saat ile eş zamanlanacaktır.

Allurion pill medivine icon

Doktorunuzun rehberliğinde, uygulama tarihinden iki hafta önce antiasit ilaçlarınızı almaya başlayın ve kliniğinizin yazdığı bulantı önleyici ilacı alın (genellikle uygulamadan önceki gece ve uygulama sabahı).

Balonun vücudunuza yerleştirilmesinden önceki 24-48 saat içinde, güne yayılmış halde en az 2 litre sıvı tüketmeyi amaçlayıp genel sıvı alımınızı artırarak bol sıvı tükettiğinizden emin olun.

Allurion akıllı saat icon

Uygulamadan önceki yaklaşık 10 ila 12 saat boyunca sıvı alımınızı yalnızca berrak sıvılarla sınırlandırmanız gerekecektir. Uygulamadan 2 saat önce sıvı alımını durdurmanız istenecektir.

Uygulama Günü

Uygulama sabahı hiçbir şey yememeniz çok önemlidir, ancak su içmeye devam edebilirsiniz. Bir veya iki çay kaşığı bal eklenmiş çay da içebilirsiniz. Uygulamadan yaklaşık 2 saat öncesine kadar bol sıvı tüketin. Kolye görüntülemeyi etkileyebileceği ve ruj kapsüle yapışabileceği için uygulama gününde kolye takmayın ya da ruj veya dudak kremi sürmeyin.

İnce bir tüpe bağlanmış balon kapsülünüzü bir bardak suyla yutmanız istenecek ve doktorunuz balonu suyla doldurmadan önce konumunu kontrol etmek için röntgen kullanacaktır. Balonu yutamasanız bile doktorunuz tüpün içindeki ince teli kullanarak size yardımcı olabilir. Bu sayede neredeyse tüm hastalar kapsülü yutabilmektedir.

Allurion elipse balon midede ki şişirilmiş hali icon

İnce bir tüpe bağlanmış balon kapsülünüzü bir bardak suyla yutmanız istenecek ve doktorunuz balonu suyla doldurmadan önce konumunu kontrol etmek için röntgen kullanacaktır. Balonu yutamasanız bile doktorunuz tüpün içindeki ince teli kullanarak size yardımcı olabilir. Bu sayede neredeyse tüm hastalar kapsülü yutabilmektedir.

2. Aşama

İlk haftadan üçüncü aya kadar olan süre

İlk hafta boyunca aşağıdaki 4 kademeyi izleyerek gıdaların kıvamını kademe kademe arttıracaksınız

1. Kademe - Yalnızca berrak sıvılar (1. gün)

► Bulantınızın en yüksek noktada olacağı ilk 24 saat boyunca yalnızca berrak sıvılar tüketin. Ayrıca mide krampları da hissedebilirsiniz. Su (gazsız), meyve suyu, sıcak et suyu/konsome, bitki çayı ve kafeinsiz çay, gazsız izotonik sporcu içecekleri ve hindistan cevizi suyu iyi seçenekler arasındadır.

► İlk gün süt ve kafein tüketmekten kaçının.

► Ufak ufak başlayıp artırın. Tek seferde tek bir yemek kaşığı kadar içebiliyor olsanız bile her birkaç dakikada bir ufak yudumlar aldığınızdan emin olun. Yudum yudum artırmaya devam etmeniz önemlidir.

► Eğer kusuyorsanız rehidrasyon  solüsyonlarını ve/veya izotonik sporcu içeceklerini deneyin. Bu ürünler vücudunuzun sıvı tutmasının yanı sıra elektrolitlerinizin ve kan şekerinizin toparlanmasına yardımcı olabilirler.

► Mide krampları yaşıyorsanız oda sıcaklığındaki ya da hafif ılık sıvıları deneyin.

► Özellikle hava sıcaksa ya da sıcak iklimli bir bölgede yaşıyorsanız ilk hafta boyunca eğer mümkünse her gün yavaş yavaş 2 litre sıvı almaya çalışın. Bu bazen bir haftadan daha uzun sürebilir.

2. Kademe - Pütürsüz püre diyeti (2-3. günler)

İlk günün ardından bu lantı ve kusma hafiflediyse frape, çorba ve yoğurt gibi daha yoğun sıvıları yavaş yavaş almaya başlayabilirsiniz. Başlangıçta nispeten yumuşak ve sıvı olmalarına özen gösterin. Eğer tolere edebiliyorsanız kademe kademe artırın. Gıdaların kıvamındaki değişiklik nedeniyle semptomlarınız kötüleşiyorsa, semptomlarınızın hafiflemesi için 24 saat boyunca tekrar berrak sıvılara dönün ve ardından tekrar deneyin.

Örnek öğün planı:

KAHVALTI

125 mi (1/2 bardak) süt veya protein içeceği

KUŞLUK

125 mi (1/2 bardak) sade yoğurt/ yüksek proteinli yoğurt (yağsız Türk yoğurdu)

ÖĞLE YEMEĞİ

Blender ile çekilmiş 2 yemek kaşığı tavuk/kırmızı et/balık veya 2 yemek kaşığı sebze püresi ya da blender ile çekilmiş yüksek proteinli çorba

İKİNDİ

½ bardak homojenize yoğurt veya yüksek proteinli yoğurt/protein içeceği

AKŞAM YEMEĞİ

Blender ile çekilmiş 2 yemek kaşığı balık/ tavuk/ kırmızı et+ 2 yemek kaşığı patates püresi veya blender ile çekilmiş mercimek çorbası Akşam yemeğini saat 19.00’da yiyin ve ardından çok fazla sıvı tüketmekten kaçının.

 

İyi protein içecekleri, maksimum 200 kalori ve 10 g şeker ile yaklaşık 15 ila 20 g protein içermelidir. Ev yapı mı çorbalarınıza veya içeceklerinize eklemek için aromasız protein tozu da alabilirsiniz.

Diğer tavsiyeler:

► İçerisinde meyve parçacıkları olmayan yağsız süt ürünleri (süt, yoğurt).

► Şekersiz jelatin/jöle ve krema (az yağlı süt).

► Şekersiz bitki çayı , yeşil çay, papatya, anason (yağsız süt ekleyebilirsiniz).

► Az yağlı sürülebilir peynir veya süzme peynir.

► Çorbalar (blender ile çekilmiş) . Sebze, patates, kırmızı et, tavuk, mercimek vb. ekleyebilirsiniz.

► Az yağlı protein içecekleri (vanilya, çikolata veya çilek).

► Yağı alınmış sütle pişirilmiş yulaf ezmesi.

3. Kademe - Yumuşak gıda diyeti (3-5. günler)

Yoğun sıvıları ve püreleri tolere edebiliyorsanız yumuşak gıdaları denemeye başlayabilirsiniz. Porsiyon boyutlarını küçük tutmayı, küçük lokmalar almayı ve her lokmayı iyice çiğnemeyi unutmayın. Yumuşak gıdaların bulantınızı ve kusmanızı kötüleştirdiğini fark ederseniz, bunları tekrar denemeden önce 24 saatliğine sıvılara geri dönün. 

Yönergeler

► Yumuşak gıda diyeti, çiğnenmesi ve yutulması kolay, yumuşak yiyeceklerden oluşur. Bu yiyecekler doğranabilir, çekilebilir, ezilebilir, püre haline getirilebilir ve ıslatılabilir.

► Porsiyon boyutlarınızı takip etmenize yardımcı olması için ölçü kapları kullanın .

► Lokmanızı iyice çiğneyin, çok yavaş yiyin ve ilk tokluk belirtisini hissettiğinizde yemeyi veya içmeyi bırakın.

Örnek öğün planı:

KAHVALTI

125 mi (1/2 bardak) az yağlı süt+15 gaz şekerli tahıl /lapa/ 2 kuru bisküvi

KUŞLUK

Meyve püresi veya doğal yoğurt – 125 mi (1/2 bardak) veya protein içeceği

ÖĞLE YEMEĞi

Çırpılmış yumurta (x1-2) + 2 çorba kaşığı sebze püresi veya 1 bardak parçacıklı tavuk çorbası veya yumuşak beyaz balık buğulama veya 1 bardak kuru fasulye ya da mercimek / bakliyat

İKİNDİ

125 mi (1/2 bardak) sade yoğurt ve bir avuç yumuşak meyve

AKŞAM YEMEĞİ

2 yemek kaşığı az yağlı peynir+ 2 yemek kaşığı patates püresi veya bolonez ve kabaklı makarna ya da hafif körili et ve sebzeler

Diğer önemli noktalar

► Bir gün içerisinde alınan toplam yağ miktarı 20 gramı geçmemelidir.

► Bu kademede diyetler farklılık gösterebilir. Beslenme uzmanınız bu kademe boyunca size rehberlik edecektir.

4. Kademe - Katı gıda diyetine dönüş (5-7. günler)

Çoğu kişi, 5-7. günün ardından normal katı gıda öğünlerine geri döner. Ancak bazı kişiler için bu süreç 2 hafta kadar sürebilir. Bulantı veya kusma olmadan yalnızca mide krampları yaşıyorsanız, bunlar genellikle daha fazla katı gıda tüketerek hafifletilebilecek açlık sancıları olduğu için katı veya yarı katı gıda diyetine biraz erken dönebilirsiniz.

Katı gıdalara döndükten sonra günde 3 öğünlük bir ritim yakalamaya çalışın ve vücudunuzun ve balonun planlı ek atıştırmalıklara ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemesine izin verin. Ancak sabit bir şeker seviyesini korumak için genellikle diyetinize küçük ve sağlıklı atıştırmalıklar eklemeniz önerilir. Uzun vadede bu değişiklikleri korumanın kilit noktası, düzenli bir rutin oluşturmaktır.

Sizin için en doğru rutini bulmanıza yardımcı olması için rehberlik ekibinizle birlikte çalıştığınızdan emin olun.

Diğer önemli noktalar

► İlk ay boyunca yapraklı sebzelerden kaçınmanız size yardımcı olabilir.

► Yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.

1-3. aylar

İyi yemeniz ve iyi hissetmeniz için önemli ipuçları

► Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin ve her bir lokmayı iyice çiğneyin. Göğsünüzdeki gerginliği (doyduğunuzu gösterir) değerlendirebilmek için lokmalar arasında biraz bekleyin.

► Yiyeceklerle birlikte sıvı tüketmeyin. Öncesinde ve sonrasında yudumlar alın.

► Günde 2 küçük atıştırmalıkla 3 dengeli öğüne geçin.

► Özellikle kısıtlanmış bir diyet uyguluyorsan ız beslenme yetersizliklerine karşı koruma sağlaması için Allurion  Programı sıras ında A-2 multivitamin ve mineral takviyesi almayı düşünün.

► Reflü (mide yanması), gaz, şişkinlik veya geği rme hissetmeye başladığınız an yemeyi bırakın. Yemekten önce sigara içmeyin.

► Aşırı alkol tüketimi dahil olmak üzere gazlı içecekleri, fazlasıyla kafeinli içecekleri ya da yüksek kalorili içecekleri tüketmekten kaçının.

► Akşam yemeğinizi çok geç saatlerde yemeyin. Yedikten hemen sonra uzanmaktan kaçının ve yatmadan önce en az iki-üç saat geçmesini bekleyin.

► Uyumaya çalışırken veya yan yatarken biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu, beklenebilecek bir durumdur. Yastıklarla vücudunuzu destekleyerek rahatsızlığı azaltabilirsiniz.

► Sol tarafınıza yatarak uyumanız daha uygun olacak ve geceleri balonla ilgili semptomları azaltacaktır.

► Günde en az 30 dakika boyunca hareketli olmaya çalıştığınızdan emin olun. Size ve yaşam tarzınıza uygun aktivite türünü bulmak için rehberinizle görüşün.

► Güncel kilo bilginizi haftada en az bir kez rehberlik ekibinize gönderin ve yolculuğunuz boyunca düzenli takip ve destek hizmeti aldığınızdan emin olun. Bu hizmetler paketinize dahildir ve başarınız için çok önemlidir.

► Porsiyon kontrolünüze yardımcı olması için küçük tabaklar kullanın.

Beslenme ile ilgili grafik. Daire şeklinde etrafı yazılı
Protein ihtiyaçlarınızı karşılamak

Kilo verme sırasında yüksek protein alımı, metabolizmamızı ve sağlığımızı destekleyen kaslarımız ve kemiklerimizden oluşan yağsız vücut kitlemizi korumamıza yardımcı olabilir.

Bakım ekibiniz, sizin için doğru protein alım seviyesini belirlemenize yardım edecektir. Doğru seviye; sağlık geçmişinize, mevcut yaşam tarzınıza ve egzersiz seviyelerinize bağlı olarak ideal vücut ağırlığının kilogramı başına 1 ila 1,5 g olacaktır. Beslenme uzmanınız bu hesaplamayı yapmanıza yardımcı olabilir.

3. Aşama

4. ay ve sonrası

Allurion data icon beyaz arkaplan
Dördüncü ayda kilo kaybını korumak ve sonuçları optimize etmek

Bazı kişiler ilk 2-3 ayın ardından balonun varlığına alıştıklarını ve balonun etkilerinin çok da belirgin olmadığını fark etmeye başlarlar. Tüm kilo verme yolculuklarında olduğu gibi Allurion ile kilo verme yolculuğu da ilk ayların ardından yatay bir seyre geçmeye başlayabilir. Kilo kaybınız durakladıysa, değerlendirebileceğiniz kombinasyon tedavileri olabilir. Bunların arasında ilaçlar, lif takviyeleri ya da daha yapısal bir diyet (örneğin çok düşük kalorili ketojenik diyet veya aralıklı oruç) ve egzersiz programları bulunabilir. Size uygun seçenekleri rehberlik ekibinizle görüşebilirsiniz.

Allurion balonun dışarı atılması ile ilgili icon
Balonun vücudunuzdan atılması

Balon yaklaşık 16. haftada söner ve sisteminizden atılır. Ancak vücuttan atılma süresi 3 ay ila 5 aydan uzun sürebilir. Bu süreçte biraz mide krampı ve ishal yaşayabilirsiniz. 15. haftadan itibaren bir haftalığına yumuşak gıda diyetine geri dönmeniz, bu yan etkilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Çoğu hasta, balon vücuttan atılırken boş balonu görmeyebilir. Hastaların çok küçük bir yüzdesi, vücutta kalma süresinin sonunda boş balonu kusarak çıkarabilir. Kulağa korkutucu gelebilse de, balonun bu şekilde vücuttan atılmasıyla ilgili olarak hiçbir advers olay raporlanmamıştır. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde ek bir müdahale ya da ilerleyen günlerde takip gerekmez.

Balondan sonraki hayatınıza güvenle başlamak

Balon vücudunuzdan atıldıktan sonra başarınızı devam ettirip ettiremeyeceğiniz konusunda kaygılı ya da gergin olmanız normaldir. Rehberimizle görüşün ve kendinize daha çok güvendiğinizi hissedene dek birkaç hafta boyunca uygulamak üzere bir plan belirleyin. Kilit nokta, son birkaç aydır mükemmel hale getirdiğiniz yapılanmayı ve rutini devam ettirerek yeni alışkanlıklarınızı ve kilonuzu korumanızdır. Bunun anlamı, aynı yiyecek seçimlerine, öğün miktarlarına, yeme sıklığına ve yeni egzersiz rutininize devam etmenizdir. Böylece başarınızı devam ettirebilir, kilo kaybınızı koruya bilirsiniz. Rehberlik ekibiniz bu geçiş sürecinde size yardım etmek için yanınızda olacaktır.

Allurion Assurance Plus Garantisi

Allurion Programında içiniz rahat olsun. Memnuniyetiniz için Allurion Programına katılanlar, balonları yerleştirildikten sonra hiç bir ücret ödemeden Assurance Plus Garantisi kapsamı altına alınır.

Garanti Kapsamı

♦ Balon doğal yollarla atılmadan önce en az 90 gün midede kalır. Eğer doğal yollarla sönerek daha erken atılırsa, yenisi ile değiştirilir***.

♦ Çok nadirde olsa karşılaşılacak olaylar*** için cepten yapılan ödemelere geri ödeme. 

***Ayrıntılar için hüküm ve koşulların tamamını okuyun: www.allurion.com/en/warranty

Allurion Mide Balonu Yorumları

Genel olarak uygulama kolaylığı, anestezi gerektirmemesi ve komplikasyon oranının düşük olması gibi nedenlerle hastalarımızın tamamına yakını memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Bu konu ile ilgili sayfamızı bu linkten inceleyebilirsiniz.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu kullanıcı yorumlarına buradan erişebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email

İçindekiler

Bize Sorun...

Hayatınızı değiştirin!

Allurion ile Anestezi ve Endoskopiye Son…

BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ

Sizi Arayalım