+ 90 541 608 57 25

Hayatınızı değiştirin…

Anestezi ve Endoskopiye Son…

Allurion Center Of Excellence No1 Logo


+1000 Mide Balonu uygulama tecrübesi

1000 balon uygulama ortalaması %19 kilo verdirme oranı. (Dünya ortalaması %15 dir)

Dünyada en fazla uygulama yapan kliniklerin başında gelen Op. Dr. Mehtap ERTÜRK klinik yine toplamda en fazla kilo kaybı sağlayan kliniklerden olmuştur. 

Allurion Center Of Excellence Kliniği olarak bu başarıyı tescillemiştir. 

Elipse balon nasıl takılır şema ile anlatım resmi

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Allurion Yutulabilir Mide Balonu (Allurion Elipse Mide Balonu) dünyanın ilk endoskopi ve anestezi gerektirmeyen mide balonudur. Diğer gastrik balonlar ile aynı etki ve mekanizmaya sahiptir. İlk mide balonları kilo verme amacıyla 1980 li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.

Endoskopik mide balonunun mideye yerleştirmesi şişirilmesi ve tedavi sonunda çıkarılması anestezi ve endoskopi gerektirdiğinden Elipse yutulabilir mide balonu 2010 lu yıllarda geliştirilmiş ve bu avantajı ile dünyanın en çok kullanılan mide balonu olmuştur.

Gastrik balonlar midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi yaratır. Ayrıca besinlerin geçişini yavaşlatarak zayıflama sürecinde etkili olur. Ameliyatsız obezite tedavi ve zayıflama yöntemlerinde en sık kullanılan seçenektir. Allurion mide balonu da avantajları sayesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

balon kapsülü su ile yutulur

Su ile yutulur

Kapsül içine sıkıştırlmış balon su yardımıya yutulur. Kapsül yutulabilecek büyüklüktedir.

yutulabilir mide balonu mideye yerleştirilmiş

Midede şişirilir

Kapsülün yeri xray ile kontrol edildikten sonra balon ince esnek tüp vasıtasıyla su ile şişirilir.

yutulabilir mide balonu dışkı ile atılıyor

Doğal yolla atılır

16 hafta sonunda balondaki valf açılarak balon söner. Bağırsaklardan doğal yolla dışarı atılır.

Allurion Elipse Yutulabilir Mide Balonu kapsül şeklinde ve yutulabilecek büyüklükte sıkıştırılmış halde bulunur. Yutulmasını kolaylaştırmak için olabildiğince küçültülmüştür. Bu özelliğinden dolayı mide balonu hapı olarak da adlandırılır.

Malzemesi ince ve son teknoloji ile üretilmiş poliüretan olduğundan ayrıca pürüzlü olmaması dolayısıyla diğer mide balonlarına göre çok daha az yan etkiye sebep olmaktadır. İnce olması malzeme özelliklerinden dolayı sağlamlığını etkilemez. Diğer mide balonları gibi uzun süre mide asidine karşı dayanıklıdır.

Bu avantajları sayesinde kilo vermek isteyen kişilere daha konforlu bir süreç sağlar. Aynı zamanda Elipse (Allurion) Mide Balonunun süreç sonunda doğal yollarla kolayca dışarı atılmasında da etkilidir.

Allurion Yutulabilir mide balonu midede 16 hafta gibi bir süre kalır, daha sonra kendiliğinden sönerek dışarı atılır. Bu sürede kilonuzun yaklaşık %10-15 ini verebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre mide balonu yöntemiyle zayıflamada verilen kilonun büyük bir kısmı ilk 4 ayda olmaktadır. Sonraki süreçte etkisi çok daha azdır. Ancak Allurion Zayıflama Programı 6 aylık bir süreç olup balon vücuttan atıldıktan sonrada devam eder.

Allurion Mide Balonu, Allurion Programının başlangıcıdır. Kilo verme yolculuğunuzu sadece mide balonu uygulaması ile değerlendirmek yanlış olur. Allurion Zayıflama Programı kilo vermeye multidisipliner bir yaklaşım sunar. 6 ay boyunca etkili takip ve destek ile ideal kilonuza ulaşmanızı hızlandırır.

Allurion Zayıflama Programı ile birlikte sağlanan Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saati ve Allurion Mobil Uygulaması ile kişiler online olarak diyetisyen desteğinde takip edilir. Böylece kişilerin yutulabilir mide balonu sayesinde edindikleri beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının korunması ile tekrar kilo alımının engellenmesi hedeflenir.

Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki kişiler program başlangıcından sonra 1 sene içinde verilen kiloların %95 ini program sayesinde korumaktadır.

Konu ile ilgili olarak dünya çapında mide balonu üzerine yapılmış en büyük çalışmalardan birisi olan Allurion Elipse yutulabilir mide balonu ile ilgili 1170 hasta deneyimi makalesinin çevirisini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Allurion yutulabilir mide balonu için hazırlanan broşürümüzü bu linkten indirebilirsiniz.

Allurion ile kilo verme yolculuğunuza hızlı bir başlangıç yapın. Allurion zayıflama programı ameliyat endoskopi veya anestezi gerektirmeyen devrim niteliğindeki bir mide balonunun kullanıldığı özel bir zayıflama programıdır.

Allurion Ellipse mide balonu kilo verme yolculuğunuz boyunca sizi destekleyecek klinik destek ekibi tarafından önerilen daha sağlıklı yeme alışkanlıklarını kalıcı hale getirmenize yardımcı olur.

Ayrıca bu program motivasyonunuzu korumanıza ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz yardımcı olacak dijital araçlardan da faydalanmaktadır. Allurion programıyla hastalar yaklaşık 16 hafta içinde vücut ağırlıklarının ortalama %10 ila 15’ini kaybetmekte ve bir yıl sonra kaybedilen kilonun % 95’ini koruyabilmektedir.

Kilo verme hedeflerinize ulaşırken yalnız kalmayacaksınız. Allurion programı en az 6 ay boyunca doktorunuzdan ve beslenme uzmanınızdan sürekli destek almanızı sağlar kilo vermenin sağlıklı ve bütünsel bir yaklaşımın parçası olarak diyetinizi ve egzersiz alışkanlıklarınızı değiştirmek için sizinle birlikte çalışırlar.

Ayrıca size ilerleme durumunuzu takip etmenize yardımcı olmak için Allurion mobil uygulamanıza bağlı bir Allurion akıllı tartı ve Allurion akıllı saat verilir. Başarılarınızı sağlık ekibinizle gerçek zamanlı olarak paylaşabilirsiniz.

Balonun geçici olması kilo kaybının da geçici olacağı anlamına gelmez. Allurion programı hedeflediğiniz kilo kaybına ulaşmanıza ve kaybettiğiniz kiloyu korumanıza yardımcı olmak için sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri getirir.

Dünyanın en hızlı büyüyen zayıflama programına Siz de katılın ve Allurion yolculuğunuza hemen bugün başlayın.

İçindekiler

allurion center of excellence 700x700 logosu.Allurion Center of Excellence

 • Allurion, Op.Dr.Mehtap ERTÜRK kliniğini 2022-2023 yıllarında Türkiye’ nin en iyi kliniği olarak Allurion Center of Excellence seçmiştir.
 • Bu kapsamda Allurion, çalışma ortağını Allurion Programının tüm yönlerinde gösterdiği mükemmellikten dolayı takdir eder. 

 • Seçkin bir Mükemmeliyet Merkezi olmak, bu kliniğin statüsünü her zaman sınıfının en iyisi hasta deneyimi sunarak kazandığı anlamına gelir.

 • Bütün kriterler değerlendirildiğinde Allurion sınıfının en iyisi hasta deneyimi sunan kliniklerini onurlandırmak için Allurion Center of Excellence kliniği yapar.

 • Türkiye’nin en çok Allurion balon uygulanan kliniği, 1000 den fazla Allurion balon uygulaması ve eşsiz diyetisyen desteği ile en fazla kilo kaybı ve kilo kaybı oranı.

Mehtap ERTÜRK kliniğinin Allurion sertifikası resmi

Dünya çapında 50+ ülkede 100.000 den fazla uygulama.

6 ayda ortalama %10-15 kilo kaybı.

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

elipse balon su ile yutuluyor

Su ile yutulur

Kapsül içine sıkıştırlmış balon su yardımıya yutulur. Kapsül yutulabilecek büyüklüktedir.

Allurion Yutulabilir Mide Balonunun uygulanması yaklaşık 15 dk. sürer. Yutulabilir büyüklükte kapsül şeklinde sıkıştırılmış olan balon ve balona bağlı ince esnek ip su yardımıyla yutulur.

Hastalarımızın en büyük endişelerinden bir tanesi yutulabilir mide balonu kapsülünü yutamama korkusudur. Ancak bugüne kadar yaptığımız bütün uygulamalarımızda hastalarımızın tamamı kapsülü kolaylıkla yutmuştur.

Yine de bu ihtimale karşı doktor tarafından kullanılan ince bir kılavuz vardır. Böyle bir durumda bu kılavuz yardımıyla yutma işlemi tamamlanır.

elipse balloon x-ray logo

Rontgen ile kontrol edilir

Şişirilmeden önce balon kapsülünün yeri rontgen ile kontrol edilir.

Kapsül yutulduktan sonra floroskopi (hareketli röntgen) cihazı ile kapsülün konumu midede kontrol edilir. Floroskopi cihazı sayesinde hastada kendisi midesinde kapsülü görebilmektedir.

Kapsül pozisyonunun uygunluğu kesinleştirildikten sonra dışarıda kalan ip (tüp) yardımıyla balonun içine su aktarılarak şişirilir. Şişirildikten sonra tekrar floroskopi cihazı ile kontrol edildikten sonra dışarıda kalan ip doktor tarafından dışarı çekilerek işlem tamamlanır.  

yutulabilir mide balonu mideye yerleştirilmiş

Mide içinde şişirilir

Uygun olduğu tespit edilen kapsül şişirilerek balon mideye yerleştirilir.

Allurion Elipse Yutulabilir Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. 4 ayın sonunda kendiliğinden eriyen valf sayesinde balonun içerisindeki su boşalır, sönük balon bağırsaklardan dışarı atılır. Burada hastalarımızdan gelen en sık sorulardan bir tanesi de dışarı atılma sırasında bağırsaklarda tıkanmaya sebep olup olmayacağıdır.

Balon çok ince ve yapısı gereği pürüzsüz olduğu için bu çok düşük bir ihtimaldir. Kliniğimizde bugüne kadar karşılaşılmamıştır.

Allurion Elipse Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Bütün diyet programlarını denediniz, ama başarılı olamadınız mı? Allurion Elipse balonu deneyin. Kilo vermek için Allurion mide balonu taktıranların çoğunda diyet ve egzersiz ile kilo verememe geçmişi görülüyor. 

Allurion mide balonu değişime hazır olanlar için ideal bir yöntemdir. Kilo vermeye kararlı iseniz sizin için her şey daha kolay olacak.

Neredeyse hiç komplikasyonu olmayan bu uygulama ile kilo almanıza sebep olan alışkanlıklarınızdan kurtulmak ve yeni bir hayat tarzı oluşturarak ideal kilonuza ulaşıp en önemlisi bunu korumak için geliştirilmiş bir uygulamadır. 

Allurion Elipse balon uygulaması uzun süredir dünyada kullanılan bir yöntemdir. Bugüne kadar 100 bin den fazla elipse balon uygulaması yapılmıştır. 

Uygulama kolaylığı hem doktor hem de hasta için rahatlık sağlamaktadır. 

Mide balonu uygulamalarında ilk 3 günde en sık görülen komplikasyon olan mide bulantısı ve kusma, elipse mide balonunun yapısı nedeniyle daha az görülmektedir. 

Yutulabilecek büyüklükte olan kapsül su ile yutulmaktadır. Hastalarımızın endişelerinden biriside kapsülü yutamamadır. Ancak bu durum ile nadiren karşılaşıldığını belirtmek isteriz. 

Allurion Mide Balonu vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olan 18 yaş üstü kişilere uygulanabilir.

Sağlık problemi nedeniyle ameliyat olması sakıncalı obezite hastalarında tercih edilen yöntemlerden birisidir. 

Allurion yutulabilir mide balonu endoskopi ve dolayısıyla anestezi gerektirmediğinden anestezi alması sakıncalı kişiler için en ideal kilo verme yöntemidir.

Bununla birlikte hamilelik döneminde olanlara balon uygulanamaz.

Aşırı alkol tüketen kişilere göre uygun değildir.

Mide ile ilgili geçmişte bulunan mevcut rahatsızlığı olan kişilerde uygulanıp uygulanmayacağı doktor tarafından karar verilir. 

Uygulama esnasında anestezi ve endoskopi gerekmediği için anestezi alması sakıncalı kişilerde rahatlıkla uygulanabilmektedir. 

Uygulama esnasında kişi tamamen bilinçlidir. 

Uygulama sonrası normal hayata dönüş çok daha kısa olduğu için hastaların işlem için fazla zaman ayırması gerekmez. 

Çıkarılması da gerekmediği için ikinci kez anestezide gerekmez ayrıca en büyük avantajlarından birisi hastaların sadece 1 kez klinik ortamda bulunmaları gereklidir. Sonrasında uygulanacak kapsamlı program online olarak takip edilebilir. Tatbikî hastalarımız bizi kendi istekleriyle ziyaret etmek isterlerse her zaman bekleriz.

Allurion Yutulabilir Mide Balonun Avantajları

ameliyat yok logoAllurion Elipse Mide Balonunun en büyük avantajı su ile yutularak yerleştirilmesidir. Bu sebeple mide balonu hapı olarak da adlandırılır.

Mide balonu hapı cerrahi yöntemler, anestezi ve endoskopi gerektirmez. Böylece anestezi almalarında engel olan veya anestezi almaktan çekinen hastalar için en ideal yöntemdir. Anestezi ile oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırır. Kişinin uygulama esnasında uyanık ve bilinçli olması da yaşanabilecek stresi en aza indirmektedir. 

elipse balon hızlı yerleştirme logoYutulabilir mide balonu uygulaması yaklaşık 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Bu kadar kısa sürede olması da avantajlarından biridir.

Uygulama esnasında kişi ile iletişim halinde olunması ve prosesin tamamını görebilmesi hastalarda kilo verme yolculuğuna güzel bir başlangıç sağlar.

elipse balon iconUygulama sonrası oluşabilecek yan etkiler minimum düzeydedir. Elipse mide balonu ince yapısı ve pürüzsüz yüzeyi sayesinde midede rahatlıkla hareket eder. Bu sayede şişirildikten sonra görülen komplikasyonlar ve bunun sonucunda balonu erken süreçte çıkarma oranları klasik endoskopik mide balonlarına oranla çok daha azdır.

Bu oran endoskopik mide balonlarında %10 iken elipse yutulabilir mide balonunda %1 civarındadır.

yutulabilir mide balonu dışkı ile atılıyorAllurion Elipse Mide Balonunun çıkarılmasına gerek yoktur. Balon 16 hafta sonra kendiliğinden sönerek tuvalet yoluyla vücuttan atılır. Hastaların program sonunda diğer endoskopik balonlarda olduğu gibi tekrar kliniğe veya doktora başvurmalarına gerek kalmaz.

Bu hastaya işlemin maliyeti açısından avantaj sağlar. Özellikle yurtdışından ve uzaktan gelen hastalarımızın tekrar gelmesine gerek kalmamaktadır.

allurion programı çizimHasta takip etkinliği yüksektir. Allurion Zayıflama Programı sayesinde hastalarımıza verilen Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saati ve Allurion Mobil Uygulaması, hastalarımızın düzenli şekilde hem kendi takiplerini yapıp yaşam tarzlarını ve sağlıklı beslenme yöntemlerini sürdürmeleri hem de bu verileri online olarak diyetisyenimizle paylaşıp kontrollü ilerlemeleri açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Mide balonu ile zayıflamış bir kadının kilolu ve zayıf hali karşı karşıya birbirine bakıyor

Yutulabilir Mide Balonu İle Kaç Kilo Verilebilir?

Yutulabilir mide balonu ile ilgili bu bölümde bulabileceğiniz en fazla sorulan soruların başında kaç kilo veririm gelmektedir. 

Doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uyulduğu müddetçe yaklaşık 4 ayda vücut ağırlığının %10-15’i kilo olarak verilebilir. İlerleyen süreçte ise kazanılan beslenme alışkanlıklarının devam ettirilmesi ile kilo verilmeye devam edilebilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması kilo verme yolculuğunun bir başlangıcıdır. Sonrasında kişinin kararlılığı ve etkin takibi çok önemlidir. Dolayısıyla uygulama sonrası destek için konusunda uzman diyetisyenler tarafından takip edilmesi gerekir.  

Yutulabilir mide balonu ile ortalama 25 kiloya kadar kilo verilebilir. 

Yutulabilir Mide Balonu Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülebilir?

Birçok kişi yutulabilir mide balonu mideye yerleştirildikten bir iki gün sonra normal hayatına devam eder. Ancak bazen kişilerde mide bulantısı, mide krampı veya kusma gibi şikayetler uzun sürebilir. Böyle bir durum oluşursa kolay atlatmanız için doktorunuz size ilaç reçete edecektir.

Endoskopik Mide Balonu ile Yutulabilir Mide Balonu Arasındaki Temel Farklılıklar

Mide balonu etki mekanizması tamamen birbirleri ile aynıdır. Midede yer kaplayıp hacmini düşürerek kişinin tok hissetmesini ve daha az yiyecek tüketerek kilo vermesini hedefler. Mide balonları arasındaki farklar temel olarak uygulama ve mide de kalma süresine bağlıdır.

Endoskopik mide balonları adından da anlaşılacağı üzere endoskopi ve dolayısıyla anestezi ile mide ye yerleştirilir. Yutulabilir mide balonu ise içine sıkıştırıldığı kapsülün mideye su ile yutturularak yerleştirilmesi ve bağlı olduğu kateter ile şişirilmesi ile uygulanır. Anestezi ve endoskopi gerekmez. 

Uygulama süresi sonunda endoskopik mide balonları yine endoskopi ve anestezi ile çıkarılır. Yutulabilir mide balonu ise özel valfi sayesinde sönerek bağırsaklardan doğal yollarla atılır.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu, yerleştirilmesi ve çıkarılması için ameliyat, endoskopi veya anestezi gerektirmeyen dünyadaki ilk ve tek mide balonudur. Allurion Balon, 15 dakikalık bir yerleştirme sırasında bir kapsül formunda yutulur, bu da hastalarımız için daha kısa sürede balon uygulanması ile çalışma hayatından, gündelik hayattan daha az uzak kalma anlamına gelir.

Yaklaşık 16 haftada doğal bir şekilde vücuttan atılması üzerine tasarlanan Allurion Yutulabilir Mide Balonunun bu teknolojisi, kilo kaybının %80’inin ilk 3 ay içinde sağlandığı 6 aylık endoskopik balonlara göre daha etkili bir seçenek haline getirir. Vücutta balonla geçirilen süreyi en aza indirirken, kilo kaybını en üst düzeye çıkarır.  (ref 1).

Allurion Balon, daha az yan etki ile daha güvenli bir seçenektir. Diğer sıvı dolgulu balonlara kıyasla 10 kat daha düşük genel ciddi advers olay oranı ile 12 aylık endoskopik balonlara kıyasla (%1-3’e karşın %14,4)(ref 2,3) önemli ölçüde daha düşük intolerans oranına sahiptir (ref 4-10).

Endoskopik balonlardaki silikon malzemeden çok daha ince ve esnek bir malzeme olan, vegan poliüretandan üretilen Allurion Balon, mideniz hareket ettikçe esner ve uyum sağlayarak tam ve rahat bir oturuş sağlar.

Referanslar:

 1. Lucy Jones’tan alıntı, diyetisyen http://www.lucyjonesdietitian.co.uk
 2. Clinical Trial Reports: DAA069 and DAA105
 3. Jamal et al. Obes Surg. 2019 Apr;29(4):1236-1241.
 4. Raftopoulos and Giannakou. SOARD. 2017 Jul;13(7):1174-1182.
 5. Al Sabah, S., et al. SOARD. 2018, 14(3), 311-317.
 6. Machytka E et al. Endoscopy. 2017 Feb;49(2):154-160.
 7. Genco et al. Obes Surg 2017,DOI 10.1007/s11695-017-2877-1
 8. Al-Subaie S et al. Int J Surg. 2017 Dec;48:16-22.
 9. Ienca et al. Submitted to SOARD. Obezite Haftası’nda sunulan özet A278, 2018, Nashville, USA
 10. Genco et al. Abstract A185. Obezite Haftası Sözel Sunum, 2018, Nashville, USA

Allurion Mide Balonu Kapsülünü Yutmak Zor mu?

Yeni ve Eski versiyon Allurion Balon kapsülleri yan yana masa üzerindeYutulabilir mide balonu Allurion dünyadaki ilk ve tek yutulabilir balondur. Uzun yıllardır geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen balon kapsülü yutulabilecek büyüklüktedir. Şu anda 4. nesil Allurion yutulabilir mide balonu kapsülü daha da küçültülmüş olup kolayca su ile yutulabilmektedir. 

Balon kapsülünün yutulması esnasında zorlukla karşılaşılabileceği endişesi olabilmektedir. Ancak hastalarımızın %99.99′ u balonu yutabilmektedir. 

Yine de yutmakta zorlanılması durumunda doktor tarafından müdahale amacıyla «stile» denilen bir kılavuz tel kapsüle bağlı katater içinden geçirilerek katater sertleştirilir ve uzman doktor tarafından ittirilerek yutulması kolaylaştırılır. Bu yöntem çok nadir kullanılsa da tecrübe gerektirmektedir. 

Allurion Mide Balonu Yalnız Diyetten Daha mı Etkilidir?

Yutulabilir mide balonunu ve her açıdan desteklendiğiniz bir yaşam tarzı değişim planını bir araya getiren Allurion Programı, bağımsız bir çalışmaya göre sadece yaşam tarzı değişim programından yaklaşık 2,5 kat daha fazla kilo verilmesini sağlıyor.

Başka bir çalışmaya göre, kalori kontrollü ya da kısıtlamalı diyetlerle (katılımcıların %72’si), egzersiz programları veya kurslarıyla (%22) ve ilaç tedavileriyle (%12) bir yıl içinde kilo vermeye çalışan katılımcıların dörtte üçü, vücut ağırlığının en az %5’i olarak belirlenen klinik açıdan anlamlı kilo verme değerlerine ulaşamadı.

Bulgular, bu yöntemlerin tek başına yeterli olmadığını gösteriyor.

6 aylık Allurion Programı, kilo verme yolculuğunuza hızlı bir başlangıç yapmanıza ve verdiğiniz kiloları korumak üzere yaşam boyu sürecek sağlıklı alışkanlıklar edinmenize yardımcı olmak için tıbbi destek ile Allurion’un Elipse Mide Balonu, dijital araçları (Allurion Akıllı Tartı, Allurion Akıllı Saat ve Allurion Uygulaması) ve diyetisten desteğini bir araya getiriyor.
 
Referanslar

 
16 haftada görülen sonuçlar. Raftopoulos, I vd. Holyoke Medical Center. Holyoke, MA​ An Intensive 52 Week Nutritional, Exercise and Behavior Modification Program: Comparing With or ​Without the Allurion IGB Presented at ASMBS 2019
Three-quarters of adults with obesity have attempted to lose weight in the past year, but most have been unsuccessful (ampproject.org)

Kilo Vermede Takibin Önemi

Takip, kilo verme yolculuğunda farkındalığı, hesap verebilirliği ve motivasyonu destekleyen paha biçilmez bir araçtır. Çabalarınızın kaydını tutarak, davranışlarınız hakkında fikir edinir, kalıpları belirler ve sürdürülebilir ilerleme için bilinçli kararlar verirsiniz.

Başarılarınızın somut bir hatırlatıcısı olarak hizmet eder ve aksilikleri dirençli bir şekilde aşmanıza yardımcı olur. Takibi kilo verme rutininize dahil etmek, uyum sağlama, yaklaşımınıza ince ayar yapma ve nihayetinde hedeflerinize ulaşma becerinizi geliştirir. İzlemenin gücünü kucaklayın ve sizi daha sağlıklı ve daha mutlu bir versiyona yönlendirmesine izin verin.

Bu kapsamda takibin önemini ve teknolojideki gelişmelerin getirdiği kolaylıklarla yutulabilir mide balonu ve Allurion Programı geliştirilmiştir.

Balon uygulanan hastalar akıllı tartı akıllı saat ve mobil uygulama ile uzaktan takip ile gelişimleri izlenmekte ve gerekli düzenleme ve ayarlar yapılmaktadır.

Allurion Elipse Mide Balonu, kilo verme sürecini başlatan bir adım olmakla birlikte Allurion Zayıflama Programı beslenme ve yaşam tarzınızı belirleyen seçenekleri daha sağlıklı ve güzel bir aşamaya taşımada sizlere desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. Allurion akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulama ile kilo verme sürecinizi ve etkenleri sürekli takip edersiniz. Bu verileri diyetisyeniniz ve doktorunuz ile paylaşarak doğru yönlendirilirsiniz. 

Konu ile ilgili hazırladığımız makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Allurion Programı

Allurion Yutulabilir Mide Balonu kilo verme yolunda temel oluştursa da, teknolojik olanakların birlikte sağlanmasıyla bütünsel bir yaklaşım ortaya koymaktadır.

Allurion Elipse Mide Balonu, kilo verme sürecini başlatan bir adım olmakla birlikte Allurion Programı beslenme ve yaşam tarzınızı belirleyen seçenekleri daha sağlıklı ve güzel bir aşamaya taşımada sizleri daima desteklemektedir.

Allurion akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulama ile kilo verme sürecinizi ve etkenleri sürekli takip edersiniz. Bu verileri diyetisyeniniz ve doktorunuz ile paylaşarak doğru yönlendirilirsiniz. 

Konu ile ilgili hazırladığımız makalemizi buradan inceleyebilirsiniz.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Zararlı mı?

Dünyanın ilk ve tek yutulabilir mide balonu Allurion Elipse Yutulabilir  Mide Balonu ile ilgili dünyada 2015 yılından beri sürdürülen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışma sonuçlarına göre balonun vücuda herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Çalışma ile ilgili detaylı bilgiyi National Library Of Medicine (NIH) sitesinde bu linkten bulabilirsiniz. 

Yutulabilir Mide Balonu Patlar mı?

Yutulabilir mide balonunun en ayırıcı özelliği ince malzemeden yapılmış olması ve bu sayede bir kapsül içine sıkıştırılabilmesidir. Bu sebeple hastalarımız midede patlayabileceğini düşünebilirler. Balonun malzemesi yüksek teknoloji ile üretilmiş olup basınca ve mide içindeki etkenlere dayanıklıdır. Bu durumu göstermek için hocamız tarafından bir video çekilmiş ve instagram hesabına yüklenmiştir. Videoyu bu linkten seyredebilirsiniz. 

Patlama değil çok düşük bir ihtimal de olsa sızdırma durumunda herhangi bir tehlikesi yoktur. Doğal yollarla atılır. Zamanından önce sızdırması ve atılması durumunda garanti kapsamında tekrar uygulama yapılır. Bu sebeple Allurion yutulabilir mide balonu uygulaması için yetkili kliniklerin seçilmesi önemlidir. Op.Dr. Mehtap ERTÜRK klinik Allurion Center Of Excellence olarak Türkiye’ nin en iyi ve yetkin kliniği seçilmiştir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Allurion Yutulabilir Mide Balonu fiyatları 2023 yılındaki döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı değişkenlik göstermektedir. Döviz kurları ile doğrudan ilişkili olması, uygulama yapılan görüntüleme merkezi fiyatları gibi etkenlerden dolayı değişkenlik gösteren güncel fiyatları öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçin.

Allurion Elipse Mide Balonu Ve Beslenme

Bu bölümdeki beslenme kılavuzu, kilo vermek ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinmek için yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanıza destek olmak üzere tasarlanmış, üç aşama halinde gerçekleştirilecek altı aylık bir tedavi paketi olan Allurion Programı kapsamına destek olması amacıyla verilmiştir. Kişiden kişiye değişebilir. Diyetisyeniniz ve doktorunuz değişiklik yapabilir veya tamamen farklı bir plan oluşturabilir.
Allurion ballon icon

Bu program, yeme alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınızda yeni yapılanmalar ve rutinler oluşturabilmeniz için sizi "açlık hissinden uzaklaştırmak" üzere tasarlanmış bir araç olan Allurion Elipse Mide Balonu'nun kullanımını içermektedir.

Allurion plan icon

Bu beslenme kılavuzuyla birlikte klinik ekibiniz yaşam tarzınızın hangi yönlerini değiştirmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olacak ve bu değişiklikleri hayata geçirmeniz için sizi destekleyecektir.

Allurion data icon

Ekibiniz, balon vücudunuzdan atıldıktan sonra yeni ve daha sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürebilmek için ihtiyaç duyacağınız yeni başa çıkma stratejileri konusunda sizinle birlikte çalışacaktır.

Allurion calendar icon

Allurion Elipse Mide Balonu ile birlikte bu bakım ve destek programı uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanız için temel olarak bir kılavuzur. Ancak verilen besinler ve öğünler kişiden kişiye değişebilir. Son uygulama doktor veya diyetisyeniniz tarafından belirlenir.

Allurion mide balonu sonrası beslenme ile ilgili detaylı bilgileri içeren broşürü buradan indirebilirsiniz.

1. Aşama

Uygulamanın 30 gün öncesinden uygulama gününe kadar olan süre

Allurion Elipse Mide Balonunuz İçin Hazırlanmak

apple icon allurion

Uygulamadan önceki haftalar, balonu kullanmaya hazır olduğunuzdan emin olmak üzere yeme alışkanlıklarınızda değişiklikler yapmanız için harika bir zamandır. Bu değişiklikler, daha bilinçli yemeye başlamayı da kapsar:
► Planlı öğün ve atıştırmalık seçimlerinin yanı sıra yeme zamanlarınızı önceden planlayın.
► Oturarak ve yemeğinize odaklanarak yemeyi deneyin.
► Yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin.
► Yalnızca öğünden önce ve sonra küçük yudumlar alarak yiyeceklerinizi ve içeceklerinizi birbirinden ayırın.
► Tok hissetmeye başlar başlamaz yemeyi bırakın.

Allurion mobile app icon

Eğer bir akıllı telefonunuz varsa mobil uygulamamız olan Allurion Mobil Uygulaması'nı indirin. Bu uygulama, ilerlemenizi takip etmek için klinikte size verilecek olan Allurion Akıllı Tartı ve Allurion Akıllı Saat ile eş zamanlanacaktır.

Allurion pill medivine icon

Doktorunuzun rehberliğinde, uygulama tarihinden iki hafta önce antiasit ilaçlarınızı almaya başlayın ve kliniğinizin yazdığı bulantı önleyici ilacı alın (genellikle uygulamadan önceki gece ve uygulama sabahı).

Balonun vücudunuza yerleştirilmesinden önceki 24-48 saat içinde, güne yayılmış halde en az 2 litre sıvı tüketmeyi amaçlayıp genel sıvı alımınızı artırarak bol sıvı tükettiğinizden emin olun.

Allurion akıllı saat icon

Uygulamadan önceki yaklaşık 10 ila 12 saat boyunca sıvı alımınızı yalnızca berrak sıvılarla sınırlandırmanız gerekecektir. Uygulamadan 2 saat önce sıvı alımını durdurmanız istenecektir.

Uygulama Günü

Uygulama sabahı hiçbir şey yememeniz çok önemlidir, ancak su içmeye devam edebilirsiniz. Bir veya iki çay kaşığı bal eklenmiş çay da içebilirsiniz. Uygulamadan yaklaşık 2 saat öncesine kadar bol sıvı tüketin. Kolye görüntülemeyi etkileyebileceği ve ruj kapsüle yapışabileceği için uygulama gününde kolye takmayın ya da ruj veya dudak kremi sürmeyin.

İnce bir tüpe bağlanmış balon kapsülünüzü bir bardak suyla yutmanız istenecek ve doktorunuz balonu suyla doldurmadan önce konumunu kontrol etmek için röntgen kullanacaktır. Balonu yutamasanız bile doktorunuz tüpün içindeki ince teli kullanarak size yardımcı olabilir. Bu sayede neredeyse tüm hastalar kapsülü yutabilmektedir.

Allurion elipse balon midede ki şişirilmiş hali icon

İnce bir tüpe bağlanmış balon kapsülünüzü bir bardak suyla yutmanız istenecek ve doktorunuz balonu suyla doldurmadan önce konumunu kontrol etmek için röntgen kullanacaktır. Balonu yutamasanız bile doktorunuz tüpün içindeki ince teli kullanarak size yardımcı olabilir. Bu sayede neredeyse tüm hastalar kapsülü yutabilmektedir.

2. Aşama

İlk haftadan üçüncü aya kadar olan süre

İlk hafta boyunca aşağıdaki 4 kademeyi izleyerek gıdaların kıvamını kademe kademe arttıracaksınız

1. Kademe - Yalnızca berrak sıvılar (1. gün)

► Bulantınızın en yüksek noktada olacağı ilk 24 saat boyunca yalnızca berrak sıvılar tüketin. Ayrıca mide krampları da hissedebilirsiniz. Su (gazsız), meyve suyu, sıcak et suyu/konsome, bitki çayı ve kafeinsiz çay, gazsız izotonik sporcu içecekleri ve hindistan cevizi suyu iyi seçenekler arasındadır.

► İlk gün süt ve kafein tüketmekten kaçının.

► Ufak ufak başlayıp artırın. Tek seferde tek bir yemek kaşığı kadar içebiliyor olsanız bile her birkaç dakikada bir ufak yudumlar aldığınızdan emin olun. Yudum yudum artırmaya devam etmeniz önemlidir.

► Eğer kusuyorsanız rehidrasyon  solüsyonlarını ve/veya izotonik sporcu içeceklerini deneyin. Bu ürünler vücudunuzun sıvı tutmasının yanı sıra elektrolitlerinizin ve kan şekerinizin toparlanmasına yardımcı olabilirler.

► Mide krampları yaşıyorsanız oda sıcaklığındaki ya da hafif ılık sıvıları deneyin.

► Özellikle hava sıcaksa ya da sıcak iklimli bir bölgede yaşıyorsanız ilk hafta boyunca eğer mümkünse her gün yavaş yavaş 2 litre sıvı almaya çalışın. Bu bazen bir haftadan daha uzun sürebilir.

2. Kademe - Pütürsüz püre diyeti (2-3. günler)

İlk günün ardından bu lantı ve kusma hafiflediyse frape, çorba ve yoğurt gibi daha yoğun sıvıları yavaş yavaş almaya başlayabilirsiniz. Başlangıçta nispeten yumuşak ve sıvı olmalarına özen gösterin. Eğer tolere edebiliyorsanız kademe kademe artırın. Gıdaların kıvamındaki değişiklik nedeniyle semptomlarınız kötüleşiyorsa, semptomlarınızın hafiflemesi için 24 saat boyunca tekrar berrak sıvılara dönün ve ardından tekrar deneyin.

Örnek öğün planı:

KAHVALTI

125 mi (1/2 bardak) süt veya protein içeceği

KUŞLUK

125 mi (1/2 bardak) sade yoğurt/ yüksek proteinli yoğurt (yağsız Türk yoğurdu)

ÖĞLE YEMEĞİ

Blender ile çekilmiş 2 yemek kaşığı tavuk/kırmızı et/balık veya 2 yemek kaşığı sebze püresi ya da blender ile çekilmiş yüksek proteinli çorba

İKİNDİ

½ bardak homojenize yoğurt veya yüksek proteinli yoğurt/protein içeceği

AKŞAM YEMEĞİ

Blender ile çekilmiş 2 yemek kaşığı balık/ tavuk/ kırmızı et+ 2 yemek kaşığı patates püresi veya blender ile çekilmiş mercimek çorbası Akşam yemeğini saat 19.00’da yiyin ve ardından çok fazla sıvı tüketmekten kaçının.

 

İyi protein içecekleri, maksimum 200 kalori ve 10 g şeker ile yaklaşık 15 ila 20 g protein içermelidir. Ev yapı mı çorbalarınıza veya içeceklerinize eklemek için aromasız protein tozu da alabilirsiniz.

Diğer tavsiyeler:

► İçerisinde meyve parçacıkları olmayan yağsız süt ürünleri (süt, yoğurt).

► Şekersiz jelatin/jöle ve krema (az yağlı süt).

► Şekersiz bitki çayı , yeşil çay, papatya, anason (yağsız süt ekleyebilirsiniz).

► Az yağlı sürülebilir peynir veya süzme peynir.

► Çorbalar (blender ile çekilmiş) . Sebze, patates, kırmızı et, tavuk, mercimek vb. ekleyebilirsiniz.

► Az yağlı protein içecekleri (vanilya, çikolata veya çilek).

► Yağı alınmış sütle pişirilmiş yulaf ezmesi.

3. Kademe - Yumuşak gıda diyeti (3-5. günler)

Yoğun sıvıları ve püreleri tolere edebiliyorsanız yumuşak gıdaları denemeye başlayabilirsiniz. Porsiyon boyutlarını küçük tutmayı, küçük lokmalar almayı ve her lokmayı iyice çiğnemeyi unutmayın. Yumuşak gıdaların bulantınızı ve kusmanızı kötüleştirdiğini fark ederseniz, bunları tekrar denemeden önce 24 saatliğine sıvılara geri dönün. 

Yönergeler

► Yumuşak gıda diyeti, çiğnenmesi ve yutulması kolay, yumuşak yiyeceklerden oluşur. Bu yiyecekler doğranabilir, çekilebilir, ezilebilir, püre haline getirilebilir ve ıslatılabilir.

► Porsiyon boyutlarınızı takip etmenize yardımcı olması için ölçü kapları kullanın .

► Lokmanızı iyice çiğneyin, çok yavaş yiyin ve ilk tokluk belirtisini hissettiğinizde yemeyi veya içmeyi bırakın.

Örnek öğün planı:

KAHVALTI

125 mi (1/2 bardak) az yağlı süt+15 gaz şekerli tahıl /lapa/ 2 kuru bisküvi

KUŞLUK

Meyve püresi veya doğal yoğurt – 125 mi (1/2 bardak) veya protein içeceği

ÖĞLE YEMEĞi

Çırpılmış yumurta (x1-2) + 2 çorba kaşığı sebze püresi veya 1 bardak parçacıklı tavuk çorbası veya yumuşak beyaz balık buğulama veya 1 bardak kuru fasulye ya da mercimek / bakliyat

İKİNDİ

125 mi (1/2 bardak) sade yoğurt ve bir avuç yumuşak meyve

AKŞAM YEMEĞİ

2 yemek kaşığı az yağlı peynir+ 2 yemek kaşığı patates püresi veya bolonez ve kabaklı makarna ya da hafif körili et ve sebzeler

Diğer önemli noktalar

► Bir gün içerisinde alınan toplam yağ miktarı 20 gramı geçmemelidir.

► Bu kademede diyetler farklılık gösterebilir. Beslenme uzmanınız bu kademe boyunca size rehberlik edecektir.

4. Kademe - Katı gıda diyetine dönüş (5-7. günler)

Çoğu kişi, 5-7. günün ardından normal katı gıda öğünlerine geri döner. Ancak bazı kişiler için bu süreç 2 hafta kadar sürebilir. Bulantı veya kusma olmadan yalnızca mide krampları yaşıyorsanız, bunlar genellikle daha fazla katı gıda tüketerek hafifletilebilecek açlık sancıları olduğu için katı veya yarı katı gıda diyetine biraz erken dönebilirsiniz.

Katı gıdalara döndükten sonra günde 3 öğünlük bir ritim yakalamaya çalışın ve vücudunuzun ve balonun planlı ek atıştırmalıklara ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemesine izin verin. Ancak sabit bir şeker seviyesini korumak için genellikle diyetinize küçük ve sağlıklı atıştırmalıklar eklemeniz önerilir. Uzun vadede bu değişiklikleri korumanın kilit noktası, düzenli bir rutin oluşturmaktır.

Sizin için en doğru rutini bulmanıza yardımcı olması için rehberlik ekibinizle birlikte çalıştığınızdan emin olun.

Diğer önemli noktalar

► İlk ay boyunca yapraklı sebzelerden kaçınmanız size yardımcı olabilir.

► Yeterince sıvı aldığınızdan emin olun.

1-3. aylar

İyi yemeniz ve iyi hissetmeniz için önemli ipuçları

► Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin ve her bir lokmayı iyice çiğneyin. Göğsünüzdeki gerginliği (doyduğunuzu gösterir) değerlendirebilmek için lokmalar arasında biraz bekleyin.

► Yiyeceklerle birlikte sıvı tüketmeyin. Öncesinde ve sonrasında yudumlar alın.

► Günde 2 küçük atıştırmalıkla 3 dengeli öğüne geçin.

► Özellikle kısıtlanmış bir diyet uyguluyorsan ız beslenme yetersizliklerine karşı koruma sağlaması için Allurion  Programı sıras ında A-2 multivitamin ve mineral takviyesi almayı düşünün.

► Reflü (mide yanması), gaz, şişkinlik veya geği rme hissetmeye başladığınız an yemeyi bırakın. Yemekten önce sigara içmeyin.

► Aşırı alkol tüketimi dahil olmak üzere gazlı içecekleri, fazlasıyla kafeinli içecekleri ya da yüksek kalorili içecekleri tüketmekten kaçının.

► Akşam yemeğinizi çok geç saatlerde yemeyin. Yedikten hemen sonra uzanmaktan kaçının ve yatmadan önce en az iki-üç saat geçmesini bekleyin.

► Uyumaya çalışırken veya yan yatarken biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bu, beklenebilecek bir durumdur. Yastıklarla vücudunuzu destekleyerek rahatsızlığı azaltabilirsiniz.

► Sol tarafınıza yatarak uyumanız daha uygun olacak ve geceleri balonla ilgili semptomları azaltacaktır.

► Günde en az 30 dakika boyunca hareketli olmaya çalıştığınızdan emin olun. Size ve yaşam tarzınıza uygun aktivite türünü bulmak için rehberinizle görüşün.

► Güncel kilo bilginizi haftada en az bir kez rehberlik ekibinize gönderin ve yolculuğunuz boyunca düzenli takip ve destek hizmeti aldığınızdan emin olun. Bu hizmetler paketinize dahildir ve başarınız için çok önemlidir.

► Porsiyon kontrolünüze yardımcı olması için küçük tabaklar kullanın.

Beslenme ile ilgili grafik. Daire şeklinde etrafı yazılı
Protein ihtiyaçlarınızı karşılamak

Kilo verme sırasında yüksek protein alımı, metabolizmamızı ve sağlığımızı destekleyen kaslarımız ve kemiklerimizden oluşan yağsız vücut kitlemizi korumamıza yardımcı olabilir.

Bakım ekibiniz, sizin için doğru protein alım seviyesini belirlemenize yardım edecektir. Doğru seviye; sağlık geçmişinize, mevcut yaşam tarzınıza ve egzersiz seviyelerinize bağlı olarak ideal vücut ağırlığının kilogramı başına 1 ila 1,5 g olacaktır. Beslenme uzmanınız bu hesaplamayı yapmanıza yardımcı olabilir.

3. Aşama

4. ay ve sonrası

Allurion data icon beyaz arkaplan
Dördüncü ayda kilo kaybını korumak ve sonuçları optimize etmek

Bazı kişiler ilk 2-3 ayın ardından balonun varlığına alıştıklarını ve balonun etkilerinin çok da belirgin olmadığını fark etmeye başlarlar. Tüm kilo verme yolculuklarında olduğu gibi Allurion ile kilo verme yolculuğu da ilk ayların ardından yatay bir seyre geçmeye başlayabilir. Kilo kaybınız durakladıysa, değerlendirebileceğiniz kombinasyon tedavileri olabilir. Bunların arasında ilaçlar, lif takviyeleri ya da daha yapısal bir diyet (örneğin çok düşük kalorili ketojenik diyet veya aralıklı oruç) ve egzersiz programları bulunabilir. Size uygun seçenekleri rehberlik ekibinizle görüşebilirsiniz.

Allurion balonun dışarı atılması ile ilgili icon
Balonun vücudunuzdan atılması

Balon yaklaşık 16. haftada söner ve sisteminizden atılır. Ancak vücuttan atılma süresi 3 ay ila 5 aydan uzun sürebilir. Bu süreçte biraz mide krampı ve ishal yaşayabilirsiniz. 15. haftadan itibaren bir haftalığına yumuşak gıda diyetine geri dönmeniz, bu yan etkilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Çoğu hasta, balon vücuttan atılırken boş balonu görmeyebilir. Hastaların çok küçük bir yüzdesi, vücutta kalma süresinin sonunda boş balonu kusarak çıkarabilir. Kulağa korkutucu gelebilse de, balonun bu şekilde vücuttan atılmasıyla ilgili olarak hiçbir advers olay raporlanmamıştır. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde ek bir müdahale ya da ilerleyen günlerde takip gerekmez.

Balondan sonraki hayatınıza güvenle başlamak

Balon vücudunuzdan atıldıktan sonra başarınızı devam ettirip ettiremeyeceğiniz konusunda kaygılı ya da gergin olmanız normaldir. Rehberimizle görüşün ve kendinize daha çok güvendiğinizi hissedene dek birkaç hafta boyunca uygulamak üzere bir plan belirleyin. Kilit nokta, son birkaç aydır mükemmel hale getirdiğiniz yapılanmayı ve rutini devam ettirerek yeni alışkanlıklarınızı ve kilonuzu korumanızdır. Bunun anlamı, aynı yiyecek seçimlerine, öğün miktarlarına, yeme sıklığına ve yeni egzersiz rutininize devam etmenizdir. Böylece başarınızı devam ettirebilir, kilo kaybınızı koruya bilirsiniz. Rehberlik ekibiniz bu geçiş sürecinde size yardım etmek için yanınızda olacaktır.

Allurion Mide Balonu Fiyatı

Allurion Yutulabilir Mide Balonu fiyatları döviz kuruna, uygulanan tıp merkezi fiyatı gibi değişkenlere bağlı olduğu için güncel fiyat ve uygulama ile ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Allurion Assurance Plus Garantisi

Allurion Programında içiniz rahat olsun. Memnuniyetiniz için Allurion Programına katılanlar, balonları yerleştirildikten sonra hiç bir ücret ödemeden Assurance Plus Garantisi kapsamı altına alınır.

Garanti Kapsamı

♦ Balon doğal yollarla atılmadan önce en az 90 gün midede kalır. Eğer doğal yollarla sönerek daha erken atılırsa, yenisi ile değiştirilir***.

♦ Çok nadirde olsa karşılaşılacak olaylar*** için cepten yapılan ödemelere geri ödeme. 

***Ayrıntılar için hüküm ve koşulların tamamını okuyun: www.allurion.com/en/warranty

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Sık Sorulan Sorular (SSS)

Allurion Elipse Mide Balonu genel adıyla Yutulabilir Mide Balonu dünyanın ilk endoskopi ve anestezi gerektirmeyen, su ile yutulan mide balonudur. Poliüretan malzemeden son teknoloji ile üretilmiş, yumuşak ve esnek bir balondur. Sürekli tokluk hissi vererek yiyecek tüketiminizi azaltır ve kilo vermenizi sağlar. 

Allurion Mide Balonu vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olan 18 yaş üstü kişilere uygulanabilir.

Sağlık problemi nedeniyle ameliyat olması sakıncalı obezite hastalarında tercih edilen yöntemlerden birisidir. 

Allurion Elipse yutulabilir mide balonu endoskopi ve dolayısıyla anestezi gerektirmediğinden anestezi alması sakıncalı kişiler için en ideal kilo verme yöntemidir.

Allurion Mide Balonu, yerleştirme ve çıkarma esnasında anestezi, endoskopi ve ameliyat gerektirmeyen ilk ve tek balondur. Bir kapsülün su ile yutulması ve daha sonrasında röntgen ile kontrolünü içeren 10 dk.lık bir prosedürü içerir. 

Çıkarılması gerekmez 4 ay sonunda kendiliğinden söner ve doğal yollarla atılır.

Mide balonu uygulamalarında görülen erken dönem intolerans oranı diğer balonlara göre 10 kat daha düşüktür.

Allurion Balon malzemesi vegan poliüretan olup silikon olan diğer balonlara göre çok daha esnek ve pürüzsüzdür. Mide hareket ettikçe esneyerek uyum sağlar.

Yutulabilir mide balonu hamilelik döneminde olanlara uygulanamaz.

Aşırı alkol tüketen kişilere göre uygun değildir.

Mide ile ilgili geçmişte bulunan mevcut rahatsızlığı olan kişilerde uygulanıp uygulanmayacağı doktor tarafından karar verilir. 

Yutulabilir mide balonu Allurion genel cerrahi veya gastroenteroloji doktoru tarafından görüntüleme cihazına sahip bir klinikte uygulanabilir.

2015 yılından beri yapılan araştırmalarda insan vücuduna etki eden bir zarar tespit edilememiştir. Konu ile ilgili yapılan geniş kapsamlı çalışmayı buradan inceleyebilirsiniz.

Söz konusu çalışmanın çevirisi ile hazırlanmış türkçe makaleyi buradan inceleyebilirsiniz.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu Anestezi ve endoskopiye gerek duyulmadan kapsül içinde su ile yutularak yerleştirilir.

Hastalarımızın en çok sordukları bir diğer soruda, balonu barındıran kapsülün midede balon şişip bırakıldıktan sonra ne olduğudur. Kapsül tamamen bitkisel içeriklerden üretilmiş ve vegan olup midede erimektedir. 

Yutulabilir mide balonu uygulaması SGK kapsamında değildir. Devlet hastanelerinde yapılmamaktadır. 

Yutulabilir veya endoskopik mide balonu uygulamasında mideye yerleştirilen balon, mide tarafından sindirilemediği ve atılamadığı için alışma süreci olan ilk 1 haftaya kadar mide bulantısı, mide krampı bulantı kusma ve öğürme gibi şikayetler oluşturmaktadır. Bu şikayetler gerekli ilaçlarla hafifletilmekte veya çözülmekte. Ancak bu durum kişinin ağrı eşiğine bağlı olmaktadır. 

Bu konuda bilgilendirme uygulama öncesi hastaya detaylı olarak yapılmaktadır. Yine de nadirde olsa hastalarımız gerekli desteğe rağmen bu alışma dönemine uyum sağlayamamakta, balonun ilk birkaç gün içerisinde çıkarılmasını istemektedir. 

Böyle bir durumda çıkarılması için endoskopi ve anestezi gerekmekte olup hastaya ekstra maliyet oluşturmaktadır. 

Şişirildikten 16 hafta sonunda balon üzerindeki valf açılır ve hasta fark etmeden sıvı boşalarak balon söner. Sonrasında bağırsaklardan dışarı atılır.

Birçok hasta balon mideye yerleştirildikten bir iki gün sonra normal hayatına devam eder. Ancak bazen hastalarda mide bulantısı, mide krampı veya kusma gibi şikayetler uzun sürebilir. Böyle bir durum oluşursa kolay atlatmanız için doktorunuz size ilaç reçete edecektir.

Hastalar doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uydukları müddetçe yaklaşık 4 ayda vücut ağırlıklarının %10-15 ini kaybederler. İlerleyen süreçte kilo vermeye devam ederler.

Yutulabilir mide balonu ile ortalama 25 kiloya kadar kilo verilebilir. 

Allurion Elipse Mide Balonu, kilo verme sürecini başlatan bir adım olmakla birlikte Allurion Zayıflama Programı beslenme ve yaşam tarzınızı belirleyen seçenekleri daha sağlıklı ve güzel bir aşamaya taşımada sizlere desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. Allurion akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulama ile kilo verme sürecinizi ve etkenleri sürekli takip edersiniz. Bu verileri diyetisyeniniz ve doktorunuz ile paylaşarak doğru yönlendirilirsiniz. 

Balon midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi verir. Böylece öğünlerde yenen yemek miktarı azalarak hasta kilo vermeye başlar.

Balon yerleştirilmeden önce ve özellikle yerleştirildikten sonra ki 1 hafta balona alışma sürecinde özel diyet programı vardır. Sonrasında kolayca program yardımıyla yeme alışkanlıklarınızı ufak hedeflerle değiştirebilirsiniz. Program sonunda bu alışkanlıklar kalıcı olarak devam eder ve kilonuzu korumaya devam edersiniz.

Bazı hastalarda bulantı, karın krampları ve nadiren de olsa kusma görülebilir. Çoğunlukla, bu semptomlar yaygın olarak kullanılan ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Hastaların hemen hemen hepsi balon kapsülünü su ile hiçbir sorun olmadan  yutabilmektedir.
Yine de kapsülü yutmakta  zorlanırsanız doktorunuzun balon kapsülünü yönlendirmesi için ince bir kılavuz tel  (stile) dizayn edilmiştir. Bunun için endoskopi veya anestezi gerekmez. 

ilk ve 4.nesil Allurion balon kapsülü yan yana masa üzerindeAyrıca en son nesil Allurion mide balonu kapsülü daha da küçültülmüştür.

Maalesef Allurion mide balonu diğer mide balonları gibi sadece bir uygulamada kullanılır.

Yutulabilir mide balonu tek kullanımlıktır. Çıkartılması durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılamamaktadır. 

Ayrıca normal kullanımda 4 ay içinde kendiliğinden sönüp dışkılama ile çıkmaktadır. Dolayısıyla eğer erken çıkartılmak istenirse bir tıp merkezinde endoskopi ve anestezi gerekmektedir. Böyle bir durumda ayrıca hastaya ekstra maliyet oluşturmaktadır. 

İçinde sönük balonun  bulunduğu kapsül (mide balonu hapı) ince doldurma ipi ile birlikte su yardımıyla yutulur. Floroskop röntgen cihazı ile kapsülün midenizde olduğu teyit edildikten sonra balon ince dolum ipi yoluyla 550 ml su ile doldurulur. Balonun midede uygun olarak dolduğundan emin olmak için ikinci bir röntgen çekilir. Yerleştirme işlemi, hastaneye yatmanızı gerektirmeyen endoskopi ve anestezi olmadan 15 dakikada gerçekleştirilir.

Elipse mide balonu fiyatları döviz kuruna bağlıdır. Bu sebeple güncel fiyatlar için bizimle iletişime geçiniz.

Genel olarak uygulama kolaylığı, anestezi gerektirmemesi ve komplikasyon oranının düşük olması gibi nedenlerle hastalarımızın tamamına yakını memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Bu konu ile ilgili sayfamızı bu linkten inceleyebilirsiniz.

Yutulabilir mide balonunun en ayırıcı özelliği ince malzemeden yapılmış olması ve bu sayede bir kapsül içine sıkıştırılabilmesidir. Bu sebeple hastalarımız midede patlayabileceğini düşünebilirler. Balonun malzemesi yüksek teknoloji ile üretilmiş olup basınca ve mide içindeki etkenlere dayanıklıdır. Bu durumu göstermek için hocamız tarafından bir video çekilmiş ve instagram hesabına yüklenmiştir. Videoyu bu linkten seyredebilirsiniz. 

Patlama değil çok düşük bir ihtimal de olsa sızdırma durumunda herhangi bir tehlikesi yoktur. Doğal yollarla atılır. Zamanından önce sızdırması ve atılması durumunda garanti kapsamında tekrar uygulama yapılır. Bu sebeple Allurion yutulabilir mide balonu uygulaması için yetkili kliniklerin seçilmesi önemlidir. Op.Dr. Mehtap ERTÜRK klinik Allurion Center Of Excellence olarak Türkiye’ nin en iyi ve yetkin kliniği seçilmiştir.

Obezite tedavileri arasında uygulanması en kolay tedavi yöntemidir. Genel cerrahi uzmanı tarafından uygulanan bu yöntem, tüp mide ameliyatı gibi kompleks bir ameliyatı yapabilen bir cerrah için çok kolaydır. Ancak yine de doktorunuzun tecrübelerini ve cerrahi konusunda uzmanlığını sorgulamak ilk aşamada önemlidir. 

Allurion Yutulabilir Mide Balonu doğal yollarla atıldıktan sonra, Allurion Programı ve diyetisyen desteği seçilen programın sonuna kadar devam eder ve kişinin kazandığı sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmesini destekler. Yapılan klinik çalışmalarda, Allurion Yutulabilir Balon ile sağlanan kilo kaybının %96’sının balon çıktıktan bir yıl sonra da devam ettiğini göstermiştir.

Allurion Mide Balonu Yorumları

Genel olarak uygulama kolaylığı, anestezi gerektirmemesi ve komplikasyon oranının düşük olması gibi nedenlerle hastalarımızın tamamına yakını memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Bu konu ile ilgili sayfamızı bu linkten inceleyebilirsiniz.

Allurion Yutulabilir Mide Balonu kullanıcı yorumlarına buradan erişebilirsiniz.

Allurion Mide Balonu Dokümanlar

Allurion Mide Balonu Akademik Çalışmalar

Allurion Yutulabilir Mide Balonu geliştirme çalışmaları 15 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. konu ile ilgili dünya çapında yapılan tüm çalışmaları referans olması açısından inceleyerek bir araya topladık. Bu çalışmaların bir kısmını aşağıda, tamamını ise Allurion Mide Balonu İle İlgili Dünyada Yapılmış Tüm Çalışmalar isimli makalemizde bulabilirsiniz.

Kısaltmalar:

WL: Weight Lost – Kilo Kaybı

TBWL: Total Body Weight Lost – Toplam Kilo Kaybı Oranı

AE: Adverse Effects – Yan Etkiler

SAE: Severe Adverse Effects – Ciddi Yan Etkiler

BMI: Body Mass Index – Vücut Kitle İndeksi

ILI: Intensive Lifestyle Intervention Program – Yoğun Yaşam Tarzı Değişikliği Programı

Örnekleme Boyutu (N): Çalışma Yapılan Hasta Sayısı

AGBS: Allurion Gastric Balloon System

Güvenlik ve Etkinliği Gösteren Çok Merkezli Çalışmalar

1.

ALINTI

Ienca R, Oyola C, Jarallah M, ve diğerleri

Yutulabilir Mide Balonu Programı: 3.716 hastada küresel deneyim.

HASTA SAYISI

3716

YÖNTEM

Çok merkezli

3 kıta

9 ülke

26 merkez

4 aylık takip

DEMOGRAFİ

%70,5 kadın

%29,5’i erkek

Ortalama yaş: 41,2

Ortalama kilo: 95 kg

Ortalama BMI: 34,1 kg/m²

BULGULAR

Ortalama WL: 13,5 kg

Ortalama TBWL: %14,1

Tüm metabolik parametrelerde önemli iyileşme

AE oranı %2,74

SAE oranı %0,17

SONUÇLAR

Allurion Mide Balonu Programının en büyük çalışması, %14,1’lik bir TBWL’yi, önemli ölçüde iyileşen metabolik parametreleri ve çeşitli küresel popülasyonlarda tutarlı güvenliği doğrulamaktadır. Benzersiz Sanal Takip Paketi, güvenliği ve etkinliği optimize etmek için yakın takibi kolaylaştırır.

REFERANS

 Obesity week 2022 / Oral-015

2.

ALINTI

Genco A, Giardiello C, Lucchese M, ve diğerleri.

Yeni Prosedürsüz Mide Balonunun (Allurion ®) Metabolik Sendrom ve Pre-Diyabet Üzerine Etkileri: İtalyan Grubunun Fazla Kilolu ve Obeziteli 324 Hasta Üzerindeki Deneyimi.

HASTA SAYISI

324

YÖNTEM

Çok merkezli

DEMOGRAFİ

%59 kadın

%41’i erkek

Ortalama yaş: 45

Ortalama ağırlık: 104 kg

Ortalama BMI: 36,8 kg/m²

Ortalama BMI: 34,1 kg/m²

BULGULAR

Ortalama WL: 14,3 kg

Ortalama TBWL: %13,75

Glikoz metabolizması üzerinde olumlu etki

SAE yok

SONUÇLAR

Allurion, kilo kaybı sağlamada güvenli ve etkilidir ve metabolik sendrom ve diyabet öncesi dahil olmak üzere obezite ile ilişkili metabolik hastalıklarda önemli bir azalmaya neden olur.

REFERANS

SOARD, 2018, 14, S56-S66

3.

ALINTI

Ienca R, Rosa M, Selvaggio C, ve diğerleri.

Mide Balonlarının Erişim Alanını Genişletmek; Allurion Balon’un çekirdek olmayan kullanıcı grubundaki ilk çok merkezli sonuçları.

HASTA SAYISI

64

YÖNTEM

Çok merkezli

DEMOGRAFİ

%61 kadın

%39 erkek

Ortalama yaş : 45,1 ± 10,7

Ortalama BMI: 35 ± 4,6 kg/m²

Ortalama ağırlık: 101,4 ± 19,6 kg

BULGULAR

Ortalama TBWL : 16± %6

BMI’deki değişim : 5,7 ± 2,6 kg/m²

TG ve LDL önemli ölçüde azaldı

Intolerans nedeniyle 1 balonun çıkarılması

SAE yok

SONUÇLAR

Bu veriler, klinisyenler tarafından uygulanan Allurion Balonunun yalnızca güvenli olmakla kalmayıp aynı zamanda ortalamanın üzerinde etkinlik sonuçları üretebildiğini göstermektedir. IGB yönetiminin diğer uzmanları da kapsayacak şekilde genişletilmesi, daha fazla sayıda hastaya erişim olanağı sağlar.

REFERANS

SOARD, 2018, 14, S99-S196

Allurion Programı ve Yalnızca Yaşam Tarzı Değişikliği Karşılaştırma Çalışmaları

1.

ALINTI

Raftopoulos Y, Tsechpenakis A, Davidson ME, Chapin K, Reardon C, McMillian U

Yutulabilir Mide Balonu, Kilo Kaybına Yönelik Yoğun Yaşam Tarzı Programını (ILI) Önemli Ölçüde Geliştirir: Balon Yerleştirmesinden Sonra 1 Yıla Kadar Nihai Kısa ve Uzun Vadeli Sonuçlar.

HASTA SAYISI

553

YÖNTEM

Her iki grup için de ILI, müfredata dayalı yapılandırılmış bir beslenme, egzersiz ve davranış değiştirme programını içeriyordu.

WL sonuçları her ay kaydedilir.

1 yıllık takip

DEMOGRAFİ

Ortalama BMI (Allurion): 36,2 ± 5,2 kg/m²

Ortalama BMI (ILI): 36,8 ± 5 kg/m²

BULGULAR

4 ayda TBWL: Allurion grubu: %14,9

ILI grubu: %6,3

12. ayda TBWL: Allurion grubu: %16,9

ILI grubu: %7,9

Allurion hastalarının yüzdesi şu sonuçlara ulaştı:

%5 TBWL (%98,1’e karşılık %29,7),

%10 TBWL (%83,4’e karşı %8,2)

%20 TBWL (%18,3 ve %0,05)

16 haftanın tümü anlamlı derecede daha uzundu (p<.0001). Allurion hastalarının %94,7’si, %71’i ve %39,5’i 52 haftada %5, %10 ve %20 TBWL’yi korudu.

SONUÇLAR

Allurion Balon, 1 yıllık yoğun yaşam tarzı programına (ILI) eklendiğinde kilo kaybına bağımsız ve son derece önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor. Ayrıca Allurion balonun geçişinden sonra bile, yerleştirmeden 1 yıl sonra elde edilen kilo kaybının %93’ü korundu.

REFERANS

ASBS 2021

Uzun Süreli Kilo Kaybının Korunması Üzerine Çalışmalar

1.

ALINTI

Ienca R, Giardiello C, Schiano Di Cola R, ve diğerleri.

Uzun Süreli Kilo Kaybı için Allurion Programının Değişimi: Online İzlemeden Online Bakım Paketine

HASTA SAYISI

522

YÖNTEM

Çok merkezli

9 uluslararası obezite merkezi

Balon geçişinden sonra hastalar 1 yıl takip edildi

+Online Bakım Paket

DEMOGRAFİ

%64 kadın

%36 erkek

Ortalama ağırlık: 101,9 kg

Ortalama BMI 35,9 kg/m²

BULGULAR

4 ayda:

Ortalama WL: 14,4 kg

Ortalama TBWL: %13,9

Balon çıkışından 1 yıl sonra:

Ortalama WL: 14,2 kg

Ortalama TBWL: %13,4

%TBWL’nin %96 korunması

AE %1,6

SAE %0,2 

SONUÇLAR

Allurion Balon, 1 yıllık yoğun yaşam tarzı programına (ILI) eklendiğinde kilo kaybına bağımsız ve son derece önemli bir katkı sağlamaya devam ediyor. Ayrıca Allurion balonun geçişinden sonra bile, yerleştirmeden 1 yıl sonra elde edilen kilo kaybının %93’ü korundu.

REFERANS

European Congress on Obesity, May 2022 – LBP4,16

2.

ALINTI

Ernesti I, Formiga A, Giardiello C, Genco A, Sukkar S, Zappa M, Rovati M, Rosa M, Watanabe M

Yeni Prosedürsüz Mide Balonunun Kilo Kaybı ve Metabolik Sendrom Üzerine Etkileri: 1 Yıllık Takipli Çok Merkezli Kayıt Deneyimi.

HASTA SAYISI

324

YÖNTEM

Çok merkezli

DEMOGRAFİ

%59 kadın

%41’i erkek

Ortalama yaş: 45

Ortalama ağırlık: 104 kg Ortalama BMI: 36,8 kg/m²

BULGULAR

16 hafta sonra:

Ortalama WL: 14,3 kg

TBWL: %13,75

BMI azalması: 5 kg/m²

1 yıllık takipte:

TBWL: %10,1

BMI düşüşü: 3,7 kg/m²

Başlangıçta, balon atılımından 4 ay ve 1 yıl sonra metabolik sendromun genel insidansı %43,5, %15,7 ve %17,9 idi.

%73 sürekli kilo kaybı

SAE yok

SONUÇLAR

Prosedürsüz bir intragastrik balon tedavisi olan Allurion’un, balon atılımından bir yıl sonra hala %10,1’de tutulan (%73 kalıcı kilo kaybı) 4 ayda %13,75’lik TBWL’yi indüklemede güvenli ve etkili olduğu görülmektedir. Ayrıca obeziteye bağlı metabolik sendromda da anlamlı bir azalma görüldü ve bu azalma bir yıl sonra da devam etti.

REFERANS

ASMBS 2021

3.

ALINTI

Ienca R., Caballero A., Giardiello C., Pagan A., Rosa M., Badiuddin F., Junejia G., Formiga A., Murcia S.

Allurion Mide Balonu Sisteminin (AGBS) Uzun Dönem Etkinliği: Uluslararası Çok Merkezli Bir Çalışma

HASTA SAYISI

509

YÖNTEM

1 yıllık takip

9 uluslararası obezite merkezi

DEMOGRAFİ

%63 kadın

%37 erkek

Ortalama ağırlık: 102,6 ± 21,3 kg

Ortalama BMI: 35,9 ± 5,8 kg/m²

BULGULAR

4 Ayda:

Kilo kaybı: 14,4 ± 7,7 kg

TBWL: 13,9± %6,4

BMI kaybı: 5,1± 2,6 g/m² Metabolik parametrelerde iyileşme

önemli ölçüde

1 yılda:

Kilo kaybı: 14,1 ± 11,7 kg

TBWL: 13.3± %9,9

BMI kaybı: 4,9 ± 4,0 kg/m²

AE’ler: İntolerans %1,2, gastrik dilatasyon %0,2, gastrit %0,2 ve laparoskopik onarım gerektiren gastrik perforasyon %0,2

%73 sürekli kilo kaybı

SAE yok

SONUÇLAR

AGBS mükemmel kısa ve uzun vadeli kilo kaybı sonuçları gösterdi. Tedavi sırasında çok az olumsuz olay meydana geldi. AGBS tedavisi sırasında “sanal takip” kilo kaybını arttırdı.

Balon geçişinin ardından devam eden “Sanal takip” önemli bir kilo kaybı devamı sağladı. Bu, 4 ayda %13,9 TBWL ve balon geçişinden 1 yıl sonra %13,3 TBWL ile sonuçlandı.

%TBWL’nin %95 devamı.

REFERANS

TOS Obezite Haftası 2020 / Sözlü 068

Çoklu Allurion Balon Uygulaması Üzerinde Çalışmalar

1.

ALINTI

Ienca R., Caballero A., Kolmer S., Juneja G., Murcia S., Al Kuwari M., Quartararo G., Rosa M., Karlson R., Giardiello C.

Çoklu Sıralı Allurion Balon Tedavisi 1 Yıllık Kilo Verme Sonuçları Ortalama Obezite Cerrahisi Sonuçları.

HASTA SAYISI

42

YÖNTEM

2 sıralı balon

1 yıllık takip

9 uluslararası obezite merkezi

DEMOGRAFİ

%76 kadın

%24 erkek

Ortalama yaş: 42,2 ± 11,2 yıl

1’nci balon yerleştirme:

Ortalama ağırlık: 102,4 ± 19,2 kg

Ortalama BMI: 36,8 ± 5,4 kg/m²

2‘nci balon yerleştirmede:

Ortalama ağırlık: 89,1 ± 18,0 kg

Ortalama BMI: 31,9 ± 4,7 kg/m²

BULGULAR

4. ayda (1. balon):

Ortalama kilo kaybı: 14,7 ± 4,4 kg

TBWL: %14,4 ± 3,6

BMI’deki değişim : 4,9 ± 2 kg/m²

Sıralı balon ek olarak şöyle sonuçlandı:

WL: 8,8 ± 5,7 kg

TBWL: 10.0± %6,5

Başlangıçtan itibaren:

Toplam WL: 22,0 ± 9,0 kg

TBWL: 22,8± %8,8

BMI düşüşü: 8,1 kg/m²

Ardışık iki balondan sonra,

%TBWL ≥%10, ≥%20 ve ≥%30

hastaların %97,6, %64,7 ve %26,1’inde elde edildi.

SAE yok ve bir hastaya apandisit öyküsü nedeniyle planlı endoskopik balon çıkarılması uygulandı.

SONUÇLAR

İlk Allurion Balonunun atılmasını takiben sıralı ikinci Allurion Balon tedavisi güvenli ve etkilidir. Bir yıllık yaklaşımlar sonunda ortalama %22,8’lik TBWL görümüştür. Bu ortalama sonuç olup bir hasta grubunda kilo verme ameliyatında görülen sonuçlar da elde edilmiştir.

REFERANS

TOS Obezite Haftası 2020 / Poster 384

Allurion Balonun Diyabet, Ergenler ve Ciddi Obezite Hastaları Üzerine Çalışmaları

1.

ALINTI

Ienca R, Rosa M, Pagan Pomar A, Hansoulle J, Caballero A.

Yeni Yutulabilen Mide Balonunun (AGBS) Tip 2 Diyabet ve Prediyabet Tedavisinde Rolü

HASTA SAYISI

226

YÖNTEM

Çok merkezli

DEMOGRAFİ

%60 kadın

%40 erkek

78’i şeker hastası

148 diyabet öncesi

BULGULAR

Kilo kaybı 17,7 ± 7,1 kg

TBWL 16.2± %5,5

BMIL 6,1 ± 2,4 kg/m²

Diyabet grubunda HbA1c değerleri azaldı:7,0 ± %0,6 ila %5,5 ± %1,1 (p<.0001)

Prediyabet grubunda HbA1c değerleri %6,0 ± 0,2’den %4,9 ± 0,7’ye düştü (p<.0001)

SONUÇLAR

AGBS (Allurion Balon), hem Tip 2 Diyabet hem de Prediyabet ile aşırı kilolu ve obeziteli hastalar için güvenli ve etkilidir. Sadece 4 aylık tedavide HbA1c’de oldukça önemli bir azalma sağlandı.

Diyabetli ve pre diyabetli hastalarda ortalama HbA1c normal değerlere döndü. Daha ileri çalışmalar uzun vadeli sonuçları belirleyecektir.

REFERANS

TOS Obezite Haftası 2021 / Poster 114

2.

ALINTI

Ienca R., Caballero A., Giardiello C., Schiano di Cola R., Schiavo L., Pagan A., Al Kuwari M., Al Samman Zouaghi S., Turro R., Urritia L., Kayassa A., Al Jarallah M.

18 Yaşından Küçük Hastalarda Kilo Kaybı İçin Yenilikçi Yutulabilir Mide Balonu: Çok Merkezli Bir Çalışma.

HASTA SAYISI

42

YÖNTEM

Çok merkezli

DEMOGRAFİ

Yaş: 13,5-17,5 yıl

Ortalama ağırlık: 98,8 kg

Ortalama BMI: 35,4 kg/m²

BULGULAR

4 ayda:

TBWL: %13

Ortalama WL: 12,9 kg

Ortalama BMI düşüşü: 4,6 kg/m²

Komplikasyon yok

SONUÇLAR

Allurion, 18 yaşın altındaki hastalarda obezite tedavisinde güvenli ve etkilidir. Yönetilmesi zor olan bu hasta kategorisi için çok yararlı bir tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.

REFERANS

ASBS 2021

3.

ALINTI

Rajkukmar S ve Raftopoulos Y.

Prosedürsüz Mide Balonu Deneyimi:

BMI < 40 ile BMI ≥ 40 arasında Karşılaştırmalı Bir Analiz

HASTA SAYISI

232

YÖNTEM

Tek Merkez

DEMOGRAFİ

Ortalama yaş: 42,6 yıl

%64 Kadın

Ortalama BMI 37,6 kg/m2

BULGULAR

BMI ≥ 40 kg/m2   ile BMI < 40 kg/m2

4 ayda:

%TBWL 17,1 ± 5,1’e karşı 15,4 ±4.9

6 ayda:

%TBWL 20,5± 4,8’e karşı 17,7±5,3

SONUÇLAR

Allurion Balon, BMI ≥ 40 kg/m2 olan hastalarda güvenli ve etkilidir ve 6 ayda %20’nin üzerinde TBWL’ye ulaşılmıştır.
Obezite cerrahisi öncesinde ameliyat öncesi kilo kaybına ulaşmak için bir köprü olarak veya tek başına bir yöntem olarak düşünülebilir.

REFERANS

ASMBS 2023

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Your BMI is

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email

İçindekiler

Bize Sorun...

Hayatınızı değiştirin!

Allurion ile Anestezi ve Endoskopiye Son…

BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ

Sizi Arayalım