Gastroskopi

GASTROSKOPİ NEDİR?

Yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir.

İşlem sırasında kullanılan Gastroskopun ucunda minik bir kamera mevcut olup, uzunluğu 110-120 cm’dir. Esnek ve bükülebilir olan cihazın içerisinde su, hava ve yardımcı gereçlerin geçiş kanalları da bulunmaktadır.

Gastroskopi işlemi 6-8 saatlik açlık sonrasında yapılabilmektedir. Müdahale ve ek işlem yapılmadığı takdirde, hava verilerek yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağının görüntülenmesi işlemi ortalama 10 dakika sürmektedir. Eğer biyopsi, kanamaya müdahale, polip çıkarılması, yutulan yabancı cismin çıkarılması gibi durumlarda bu süre değişmektedir.

KİMLERE GASTROSKOPİ YAPILMALIDIR?

İŞLEM SONRASINDA NORMAL HAYATA HEMEN DÖNÜLEBİLİR Mİ?

Gastroskopi işlemi anestezi olmadan veya sedasyon denilen hafif bir uyku hali şeklinde yapılmaktadır. Eğer sedasyon altında yapılmış ise hastanın yaklaşık 1 saat kadar dinlenmesi gerekmektedir.  Ayrıca boğazda gıcık hissi, hafif bir ağrı, batma, yutmada hafif bir zorlanma ve bazen öksürük olabilmektedir.

İşlem esnasında yapılan girişimlere göre de dinlenme odasında kalış süresi değişmektedir. Eğer mide kanamasına müdahale edilmiş ise, polip çıkarılmış ise, ülser veya kanser şüpheli bir alandan biyopsi alınmış ise, stent takılmış ise veya mideye balon yerleştirme işlemi uygulanmışsa dinlenme süresi uzayabilmektedir.

Op. Dr. Mehtap Ertürk'e Sor!

Mide Balonu Tedavisi, Anal Fissür sorunlarınız, Hemoroid ve bir çok cerrahi problemleriniz için sizde Doktor Mehtap Ertürk'e merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.