Göbek Fıtığı Ameliyatı
Göbek Fıtığı Ameliyatı

GÖBEK FITIĞI NEDİR?

Anne karnındayken, bebeği besleyen damarların vücuda girdiği nokta göbek bölgesindedir. Bu nedenle, göbek bölgesi tüm yetişkin hayat boyunca doğumsal bir zayıf nokta olarak kabul edilmektedir.

Göbek bölgesinin içinden veya hemen yakınından gelişen fıtıklar göbek fıtığı (umbilikal herni) olarak adlandırılmaktadır.

GÖBEK FITIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Göbek fıtığı, her yaşta ve cinsiyette olabilmekle beraber en sık, fazla doğum yapmış kilolu kadınlarda görülmektedir ve şikayetler sıklıkla doğum sonrası dönemde başlamaktadır.

Bunun yanında karın içerisindeki basıncı arttıran her durum göbek fıtığına zemin hazırlayabilmektedir. Örneğin;

  • Kronik öksürük ve kabızlık
  • Ağır işlerde çalışma ya da ağır sporlarla uğraşma
  • Fazla kilolu olmak veya hızlı kilo kayıpları
  • Fazla sayıda doğum yapılmış olması

GÖBEK FITIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıklıkla başvuru nedeni, göbekte şişlik, şekilsel bozukluk, dışarı doğru bombeleşme ve ağrıdır. Hastalar çoğunlukla göbek fıtığı olduğunu bilerek hekime başvurmaktadır.

Ancak bir grup hastada, herhangi bir nedenle yapılan karın muayenesinde hekim tarafından tesadüfen de fark edilebilmektedir (göbek çukurunda düzleşme).

Göbek fıtığı içerisinde, omentum denilen karın içi yağlı doku veya ince bağırsaklar bulunmaktadır. Kişi çok zorlandığında veya uzun süre ayakta kaldığında belirgin şişlik ve ağrı oluşmaktadır. Sırt üstü uzanıldığında ise hastanın eliyle şişliği içeri itebilmesi mümkündür.

Ancak bazı durumlarda şişlik gerilemez ve ağrı giderek şiddetlenir. Hatta fıtık bölgesindeki cilt üzerinde kızarıklık, çok ileri durumlarda ise morarma siyahlaşma görülür beraberinde ciddi karın ağrısı, tuvalete çıkamama, bulantı ve kusma eşlik eder. Bu durum acildir ve hastanın hemen ameliyat olması gerekmektedir. (Fıtık kesesi içerisindeki organın sıkışması ve beslenmesinde bozulma olduğu düşünülür)

GÖBEK FITIĞININ TEDAVİSİ NEDİR?

Yetişkin dönemde saptanan göbek fıtıklarında tedavi cerrahi onarımdır. Göbek altındaki defekt alanı yama kullanılarak açık ya da kapalı yöntemle

Açık yöntemle yapılan ameliyatta fıtık kesesine ulaşıldıktan sonra kese içerisindeki organlar karın içine geri gönderilir ve açıklık alanı dikişlerle kapatılarak üzerine yama yerleştirilir. Kullanılan standart (prolen) yama iç organlarla temas etmez ve olduğu bölgede sertleşerek yeniden fıtık oluşmasını engeller.

Kapalı (laparoskopik) yöntemde ise karın cildinden üç delik açılarak fıtık alanı içeriden onarılır. İç kısma yerleştirilen yama, açık ameliyatta kullanılanlardan farklıdır. Dual (çift yüzlü) yama denilen bu yamalar, bağırsaklarla temas edeceğinden özel bir materyalle kaplanmıştır.

Ameliyat sonrası ağrı, yara iyileşmesi ve günlük hayata çabuk dönebilmek açısından kapalı yöntem daha avantajlıdır.

Op. Dr. Mehtap Ertürk'e Sor!

Mide Balonu Tedavisi, Anal Fissür sorunlarınız, Hemoroid ve bir çok cerrahi problemleriniz için sizde Doktor Mehtap Ertürk'e merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.