info@mehtaperturk.com

Mide Balonu Nedir?
Sıkça Sorulan Sorular

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu obezite tedavisinde veya obezite sınırında aşırı kilolu kişilerin kilo vermesi amacıyla dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Ameliyat gerektirmez. Silikon malzemeden yapılmış balon endoskopik yöntemlerle veya sadece su ile yutularak mide de steril su ile şişirilir. Balon midede kaldığı süre boyunca yer kaplayarak mide hacmini küçültür ve sürekli tokluk sağlar. Gıdaların alım miktarı ve geçişli azaltılarak kişinin kilo vermesini sağlar.

Mide balonu çeşitlerini sabit hacimli ve ayarlanabilir olarak ayırabiliriz. 

Sabit hacimli balonlar yerleştirme esnasında 400-600ml şişirilir ve çıkarılana kadar aynı hacimde kalırlar. Endoskopik sabit hacimli balonlara örnek medsil verilebilir. Yutulabilir mide balonu elipse de sabit hacimlidir. 

Ayarlanabilir balonlar ise balon ucunda bulunan özel uç sayesinde şişirilip hacmi azaltılabilir. Bu işlem için yine endoskopi gereklidir. Bu balonlara örnek spatz 3 balondur.

Gastrik balon olarakta adlandırılan mide balonu mide ortamından etkilenmeyecek malzemeden üretilmiştir. Ancak yapılan çalışmalarda %2 oranında ülser görülmektedir. Bu oran elipse balonda tespit edilmemiştir. 

Mide balonları uzman hekimler tarafından hastane şartlarında,hafif sedasyon altında (hafif anestezi), endoskopi ile ağızdan ve yemek borusundan sönük halde mideye yerleştirilir. Daha sonra mide içinde kateteri ile steril mavi sıvı doldurularak şişirilir. Katater çekildikten sonra yerleştirme işlemi tamamlanmış olur.

Yutulabilir Mide balonu ise anestezi ve endoskopi gerektirmez. Klink ortamında kapsülü yutulur. Midede uygun pozisyonda olduğu röntgen ile kontrol edildikten sonra özel sıvısı ile şişirilir. 

Mide balonları endoskopik olanlar mavi ile renklendirilmiş steril su ile doldurulur. Balonun küçük bir ihtimal patlaması halinde idrar rengi maviye döner. Bu durumda endoskopi ile çıkarılması gereklidir. 

Yutulabilir mide balonları ise renksiz steril sıvısı ile şişirilir. Balonun patlaması halinde balon bağırsaklardan atılacağı için çıkarılmasına gerek yoktur. 

Mide balonlarından sabit hacimli balon medsil 6 ay midede kalır. Daha sonra endoskopi ile tekrar içindeki sıvı çekilerek çıkartılır. Yutulabilir mide balonu ise çıakrılmaz. 16 hafta sonunda üzerindeki özel valve açılarak söner ve bağırsaklardan atılır. Tekrar endoskopi gerekmez.

Birçok hasta balon mideye yerleştirildikten bir iki gün sonra normal hayatına devam eder. Ancak bazen hastalarda mide bulantısı, mide krampı veya kusma gibi şikayetler uzun sürebilir. Böyle bir durum oluşursa kolay atlatmanız için doktorunuz size ilaç reçete edecektir.

Yaklaşık 4 ayda hastalar vücut ağırlıklarının %10-15 ini kaybederler. İlerleyen süreçte kilo vermeye devam ederler. Yapılan çalışmalarla kilo vermenin en etkili olduğu dönemin ilk 6 aylık dönem olduğu belirlenmiştir.

Vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olanlar, 18-70 yaş arası daha önce obezite ameliyatı geçirmemiş bireylere uygulanabilir. Ayrıca mide balonu anestezi alması sakıncalı hastalığı olanlara (yutulabilir mide balonu) cerrahi operasyon yaptırmak istemeyenlere alternatif tedavi yöntemidir.

Ancak mide balonu ile kaybedilen kiloların gelecekte tekrar alınmaması için kişinin balonla birlikte gelecekte de sürdüreceği beslenme ve yaşam tarzını değiştirip koruması çok önemlidir.

Mide balonlarının etki mekanizması aynıdır. 6 aylık balon hacmi sabittir ayarlanamaz. 6 ayın sonunda çıkarılması gerekir. Mide balonu ile kilo vermenin en etkili olduğu dönemin ilk 6 ay olduğu iddia edilmektedir. 12 aylık balon ise ayarlanabilir balondur. Gerektiğinde yine endoskopi ile hacmi azaltılıp arttırabilir. 12 aylık balonun beslenme ve egzersiz açısından yaşam tarzı değiştirmede daha etkili olacağı iddia edilse de, 6 ay sonunda gerçekleştirilememesi zaten anlamlı olmayacaktır. Ayrıca endoskopik mide balonunun  hasta tarafından tolerans edilememe durumu vardır. Bu oran %5 (yutulabilir mide balonunda %1) civarında olsa da erken dönem çıkarma durumunda 6 aylık balon daha az maliyet doğuracaktır.

Unutmayın ki mide balonu uygulaması kilo vermeye bir başlangıçtır. Balon uygulanacak diyet ve yaşam tarzı değişikliği için yardımcıdır. Mide balonu taktıranlar genellikle kendilerini ilk 2-3 hafta hep tok hissettiklerini belirtirler. Böylece diyetisyen tarafından uygulanacak diyete uymada zorluk çekmezler. Sonraki süreçte uygulanan diyetin yaşam tarzına dönmesi gereklidir. Mide balonu çıkarıldıktan sonra bu yaşam tarzı ile devam ederek ideal kilolarını korumaları amaçtır.

Balon mideye yerleştirildikten sonra mide balonu sindirmeye çalışacak ancak sindiremediği için bazı yan etkiler görülebilecektir. Alışma döneminde görülen bu yan etkiler genellikle 3-7 günde tamamen kaybolmaktadır. Ancak yine de kişiye bağlı olarak balonun erken çıkarılma isteği olabilmektdir. Bu oran hastlarımızda %2-3 civarındadır.

Yutulabilir mide balonunun malzemesi farklı olduğu için yüzeyi pürüzsüz ve incedir. Dolayısıyla bu etkiler çok daha az görülmektedir. 

Bazı hastalarda bulantı, karın krampları ve nadiren de olsa kusma görülebilir. Çoğunlukla, bu semptomlar yaygın olarak kullanılan ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Endoskopik mide balonları için ileri dönemde reflü, balonun sönerek bağırsak tıkanması veya gastirit ve ülser gibi şikayetler dünya çapında yapılan araştırmalarda görülmüştür. Bu oranlar düşükte olsa böyle bir ihtimal olduğu bilinmelidir. Dolayısıyla balon takılmadan önce mevcut mide rahatsızlıkları özellikle endoskopi ile kontrol edilir. 

Endoskopik balon uygulaması yaklaşık 30 dk sürmektedir. Bu işlem esnasıda hasta uyur vaziyette olduğu için herhangi bir ağrı hissedemez. 

Yutulabilir mide balonunda ise anestezi yoktur. Hasta kendisi yutulabilir büyüklükteki kapsülü su ile yutar. bir ağrı oluşturma durumu yoktur. 

Maalesef mide balonları  sadece bir uygulamada kullanılır.

Obezite tedavisinde veya fazla kiloları verme yolculuğunda sizin için en uyugn yöntemin mide balonu olduğu ve hangi çeşit balonun kullanılabileceği kararını doktorunuz ile verirsiniz. Uygulama gününde anestezi alınacağı için ve mide içi kontrol edileceği için en az 6 saatlik açlıkla gelinmesi gerekir. 

Kişinin anestezi almasında bir sakınca olmadığı doktor tarafından onaylandıktan sonra anestezi altında midede mevcut bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Balonun yerleştirlmesinde bir sakınca yok ise sönük halde balon mideye yerleştirilir. Daha sonra uygun hacimde şişirilir. 

Yutulabilir mide balonunda ise 1 hafta önceden mide koruyucu genel ilaçlar kullanılmalıdır. Uygulama 1 hafta sonra görüntüleme yapılabilecek bir klink ortamda gerçekleştirilir. 

İçinde sönük balonun  bulunduğu kapsül (mide balonu hapı) ince doldurma ipi ile birlikte su yardımıyla yutulur. Floroskop röntgen cihazı ile kapsülün midenizde olduğu teyit edildikten sonra balon ince dolum ipi yoluyla 550 ml su ile doldurulur. Balonun midede uygun olarak dolduğundan emin olmak için ikinci bir röntgen çekilir. Yerleştirme işlemi, hastaneye yatmanızı gerektirmeyen endoskopi ve anestezi olmadan 15 dakikada gerçekleştirilir.

Mide balonları fiyatları, balonun çeşidine, uygulandığı hastaneye ve mevcut döviz kurlarına bağlıdır. Dolayısıyla güncel balon fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Mide balonu uygulaması kullanım süresi içerisinde diğer ameliyatlara göre neredeyse risksiz denebilecek kadar az riski barındırır. Çok nadir de görülse endoskopi esnasında yemek borusu ve mideye zarar verme, ülser veya balonun sönmesi durumunda bağırsak tıkanması gibi riskler mevcuttur. Anestezi genel anestezi değil hafif sedasyon halidir.

Mide balonu patlaması neredeyse yok denecek kadar düşük bir ihtimal olsa da patlaması durumunda bağırsaklarda tıkanmaya neden olabilir. Bu durum acil müdahale gerektiren bir durumdur. Patlaması veya sızdırması durumunun fark edilmesi için balonu içi mavi steril sıvı ile doldurulur. İdrarda veya dışkıda mavi renk görülmesi durumunda derhal doktora başvurulması önemlidir. 

Mide balonu uygulaması  SGK ve devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Mide balonu çeşidine göre belirli süre sonra çıkarılması gerekir. Bu süre aşıldığında mide balonunun komplikasyon oluşum riskleri artacaktır. Mide ülseri veya sızdırarak bağırsak tıkanmasına neden olabilir. 

Mide balonu çıktıktan sonra herhangi bir ağrı olmaz. Normal hayata dönebilirsiniz.

Uygulamadan 1 hafta sonra spora başlanabilir. Yapılacak spor ile ilgili bir kısıtlama yoktur.

Mide balonu bazı durumlarda uygun tedavi değildir. Bu durumların en başında mide ile ilgili ülser reflü büyük mide fıtığı gibi sebepler gelir. Ayrıca Mide balonu uygulaması, daha önce bariatrik cerrahi geçirmiş hastalara, hamilelere veya hamile kalmak isteyenlere alkol bağımlılarına, psikolojik rahatsızlığı olanlara özafagus yemek borusunda problemi olanlara uygun değildir.

Çocuk doktoru, çocuk psikiyatri ve çocuk endokrin birimlerinden onay alarak 13 yaşından itibaren uygulanabilir. Normal şartlarda 18 yaş üstü uygulama yapılabilmektedir.

Mide balonu uygulaması için genel cerrahi ve gastroenteroloji uzmanlarına başvurabilirsiniz.

DAHA FAZLASI İÇİN
> YUTULABİLİR MİDE BALONU
> MİDE BALONU
> TÜP MİDE AMELİYATI

Bize Sorun...

BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ

Sizi Arayalım

×