Mide Botoksu
Mide Botoksu

BOTOKS NEDİR?

Botoks ,Clostridium türü bakteriler tarafından üretilen ,protein yapısında bir nörotoksindir.Nörolojik hastalıklar ,göz hastalıkları ve yaygın olarak kozmetik alanlarda kullanılan botoksun temel etki mekanizması kullanıldığı bölgedeki kasların kasılma hareketini engellemektir.

MİDE BOTOKSU NEDİR?

Endoskopik olarak mideye girildikten sonra ,mide yüzeyine botoks enjeksiyonları yapılması işlemidir.

Hasta sedasyon ile uyutulduktan sonra , endoskopik iğnelerle mide içerisindeki farklı noktalara botoks uygulanır. Özellikle midenin kubbe kısmından salgılanan ve bize "acıktın ,hadi yemek ye!!" dedirten Ghrelin hormonunun salgılandığı alan ve mide çıkış bölgesine yapılan enjeksiyonlar önemlidir. Çünkü bu sayede hem Ghrelin hormon salgısı azalmakta ,hem de besinlerin mideyi terk etme süresi uzadığından tokluk hissi gelişmektedir.

KİMLERE UYGULANABİLİR?

Genel olarak 18-55 yaş aralığında sağlıklı  olan ancak yeterli diyet ve egzersiz programlarına rağmen kilo veremeyen kişilerde tercih edilmektedir.

  • Endoskopik olarak mide içerisinde ülser ya da gastrit olması durumunda
  • Vücut kitle indeksi (BMI)  35 üzeri olan kişilerde
  • Ağır ek hastalığı olanlarda
  • Botoks alerjisi olan kişilere mide botoksu uygulanmamaktadır!!

İŞLEM SÜRESİ VE SONRASI DÖNEM

Mide botoksu uygulaması yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir. Hasta işlem sonrasında bir süre dinlendikten sonra, hastanede yatmasına gerek kalmadan aynı gün taburcu edilir. 

Genellikle iştahta azalma ve tokluk hissi 3.günde belirgin düzeydedir ancak maksimum etki sıklıkla bir haftanın sonunda görülür. Bu süreler değişken olmakla beraber büyük oranda kişinin kendisine ve yeme alışkanlıklarına da bağlıdır.  

Ortalama olarak beklenen kilo kaybı 5 - 20 kg arasındadır. Kilo verme süreci , botoksun etkisinin sonlandığı 4-6 aya kadar devam etmekte olup süreç diyet ve egzersiz programlarıyla desteklenmelidir.

Botoks etkinliğinin sona ermesinden sonra yeterli kilo kaybı sağlanamayan kişilerde,  hastanın da isteği doğrultusunda, 2. ve 3. seanslar şeklinde tekrarlar mümkündür.

Op. Dr. Mehtap Ertürk'e Sor!

Mide Balonu Tedavisi, Anal Fissür sorunlarınız, Hemoroid ve bir çok cerrahi problemleriniz için sizde Doktor Mehtap Ertürk'e merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.