info@mehtaperturk.com

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?
Sık Sorulan Sorular

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı öncesi veya sonrası hastalarımız tarafından sık sorulan soruları ve cevapları aşağıda inceleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı midenin büyük bir kısmının laparoskopik yöntemle kesilerek çıkartılmasıdır. Geriye kalan mide hacmi 100-150cc kadardır ve bir muza benzer tüp şeklinde bırakılır. Tüp kelimesi ise buradan gelir. Mide hacmi 1.5-2lt den 100-150cc ye düşürülür. Ameliyat laparoskopi ile karın bölgesinde açılan 4 delik yardımıyla gerçekleştirilir. Bu sebeple iyileşme süreci minimuma indirilir. Mide küçüldüğü için iştah azalır. Her öğünde alınan yiyecek miktarı ihtiyacı düşer.

Tüp mide ameliyatı bir mide küçültme ameliyatıdır. Mide %80 oranında küçültüldüğü için ameliyat sonrasında yiyecek alım miktarı ciddi oranda kısıtlanır. Bununla birlikte mide küçültme ameliyatı sonrası alınan mide bölümü iştah hormonu ghlerin salgılamasında rol oynadığı için hormon salgısı minimuma iner. Böylece iştahın baskılanmasına neden olur.

Mide küçültme ameliyatı emilimi kısıtlayıcı bir ameliyat değildir. Gastrik Bypas gibi ince bağırsak kısaltılmaz. Emilim değişmediği için vitamin ve mineral eksikliği çok azdır. Dumping sendromu gibi etkiler görülmez.

Tüp Mide ameliyatı 18-65 yaş arası obez veya morbid obez hastalara uygulanabilir. Vücut kitle endeksi 35 ve üstü ve obezitenin neden olduğu tip2 diyabet uyku apnesi gibi komorbit hastalığı olan bireylere ve  vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olan morbit obez bireylere uygulanabilir. 65 yaş üstü hastalar tekrar değerlendirilmeli, 18 yaş altı ise ebebeyn onayı alınmalıdır. VKI si 50 ve üzeri olan süper obez hastalarda tüp mide ameliyatı gastrik bypass öncesi ilk aşama olarak uygulanabilir.

Anestezi alması sakıncalı kişilere, ciddi psikolojik rahatsızlığı olan hastalara, alkol ve uyuştucu madde bağımlılarına ve ileri derece kalp yetmezliği gibi ciddi kalp hastalığı olan hastalara obezite cerrahisi uygulanmaz.

Mide Küçültme ameliyatı laparoskopik cerrahi yöntemiyle karın bölgesinde açılan 4 delik kullanılarak yapılır. Hastanın kilosuna, vücut yapısına ve geçmişte geçirmiş olduğu ameliyatlara bağlı olarak, ameliyat süresi toplam 1-2 saattir.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik yöntemle yapılmasından dolayı riskleri açık ameliyatlara göre daha azdır. Ancak anestezi altında yapılan her ameliyatta olduğu gibi anesteziye bağlı riskleri vardır. Ayrıca kesilen bölümden kaçak, kanama ve emboli gibi riskler azda olsa mevcuttur. Bu riskler kullanılan cihaz ve aletlerin kalitesi ve ekibin tecrübesi ile alakalıdır.

Ameliyattan hemen sonra hastalarımız 4 saat için ayağa kalkıp yürüyebilmekteler, bu iyileşme süreci için istenen bir durumdur. Hastane şartlarında kendi ihtiyaçlarını görebilmekteler. 3. Günün sonunda gerekli kontroller yapıldıktan sonra taburcu edilirler. Masabaşı hafif işlerde çalışan hastalar ortalama 1 hafta sonra işlerine dönebilirler.

Ağır işlerde çalışan hastalarımız için 4 hafta iyileşme süreci gerekmektedir.

Ameliyattan sonra 4 hafta içinde ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerekir. 4 haftalık süreçte hafif tempolu yürüyüş, 4 hafta sonrası ise tempolu yürüyüş yapılması ve bütün vücudun çalıştığı yüzme gibi sporları tavsiye ediyoruz. 6. Aydan sonrada kişinin isteğine bağlı olarak ağır sporlara gözetmen eşliğinde başlayabilirler.

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi Mide küçültme ameliyatında da belirli bir miktarda ağrı olabilir. Laparoskopik olarak yapıldığı için bu ağrı minimum düzeydedir. Ameliyat sonrası rutin olarak hastaya ağrı kesici verilmektedir. Genel olarak hastalarımız çok az ağrı hissettiğini veya ağrı hissetmediklerini belirtmektedirler.

Unutmayın ki obezite tedavi yöntemlerini tek başına değerlendirmek yanlıştır. Obeziteye neden olan etkenlerin de ortadan kaldırılması da gerekir. Ameliyat sonrası uyulması gereken zorunlu diyetlerin yanında daha sonra uygun beslenme ve egzersiz alışkanlıklarının yaşam tarzı olarak uygulanması ameliyatın başarıya ulaşmasında en etkili yöntemlerdir.

Ameliyat sonrası ne kadar kilo veririm hastalarımızın en çok sorduğu sorulardan birisidir. Bu tamamen kişinin kendisine bağlıdır. Ameliyat öncesi kilosu, vücut kitle endeksi, motivasyonu, verilen diyetleri uygulaması gibi. Genel olarak söylemek gerekirse ameliyat sonrası ilk 3 ayda kilolarının %20 sine kadarını verdikleri 6. Ayda ise %40 a kadar çıktığı gözlemlenmiştir. Daha sonraki süreçte ise ideal kilolarına ulaşabilmektedirler. Ancak kilo verme bir dönem durabilir. Bu hastalarımızı en çok endişelendiren durumdur. Weight-Loss Plateau olarak adlandırılan bu durum metabolizmanın ani ve aşırı kilo vermeye alışma durumudur. Kişi dış etkenleri yani, yeme alışkanlıklarını ve egzersiz yapma durumunu değiştirerek kolayca bu durumu aşabilir.

Tüp mide ameliyatında midenin büyük bir kısmı kesilip çıkarılır. Kalan mide stapler denilen aletlerle kapatılıp tüp halinde bırakılır. Stapler kısmının iyileşmesi için ameliyattan hemen sonra en az 1 hafta hastanın sadece sıvı gıdalar tüketmesine izin verilir. Sıvı gıdadan kastımız  berrak olan, su, meyve çayı, su kıvamında çorba olabilir. Gazlı içecek tüketilmemelidir.

2. haftada ise sıvı gıda alımına devam edilmesi gerekir. Bu dönemde protein içecekleri, az kalorili ve yağlı çorbalar tüketilebilir. Diyetisyenimiz size seçenekler konusunda yardımcı olacaktır. Bu dönemde hastalarımıza zaten bu amaçla üretilmiş barifit gibi beslenme destek ürünlerini öneriyoruz.

3. veya 4. Haftada püre gıdalara geçiş yapılmaktadır. Yağsız ve düşük kalorili besin püre haline getirilerek tüketilmelidir.

6. haftadan sonra yumuşak gıdalar başlanılabilir. Proteinli gıdalar alınmalı her öğün yavaş ve uzun çiğneyerek geçirilmelidir. 6 saat aralıklı öğünler planlanmalıdır. Doyma hissine ulaşıldığı anda yemeye devam edilmemelidir.

Mide küçültme ameliyatından yaklaşık 4 ay sonra normal gıda tüketim düzenine geçilebilmektedir. Ancak öğünler planlı olmalı, her lokma yutulmadan önce uzun süre çiğnenmelidir. Genel olarak zaten uyulması gereken yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Gazlı şekerli içecek tüketilmemeli, alkol alımı kontrollü olmalıdır.

Laparoskopi trokar kesiklerinin ıslanmayacak şekilde kapatılması şartıyla 1 gün sonra bile banyo yapabilirsiniz.

Ameliyat bitmeden önce midenin kesilen kısmı çıkarıldıktan sonra mide içindeki tüp vasıtasıyla mavi boya verilerek kesilen yerde kaçak olup olmadığı test edilerek ameliyat sonlandırılır. Herhangi bir kaçak olması durumunda direkt müdahale edilir. Ameliyattan 1 gün sonrada kontrastlı su ile tomografi çekilerek tekrar kontrol yapılır.

Bu tamamen kişinin anatomisiyle alakalı bir durumdur. Deri yaş ilerledikçe incelir. Kişinin ameliyattan önceki kilosu da önemlidir. Çok kilolu hastalarda deri aşırı gerilmiş olduğu için fazla kilo verilmesi sonrası deri sarkması görülebilir. Kişinin ameliyat sonrası nasıl bir yol izlediği de etkendir. Uygun beslenme ve dengeli protein ile egzersiz bu durumu minimuma indirmektedir. Ancak uzun süre sonunda halen deri sarkması mevcut ise plastik cerrahi işlemlere başvurulabilir.

Tüp mide ameliyatı günümüzde gelişmiş teknikler ve ekipmanlar kullanılarak yapılmaktadır. Bu ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltır. İyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte hastalar genellikle 3 gün den sonra evlerine dönebilmekte, 15 gün sonunda ağır çalışma şartları gerektirmeyen işlerine devam edebilmektedirler. Ameliyatta oluşan yaraların iyileşmesi yaklaşık 4-6 hafta da iyileşmektedir. Midenin kesilmesinde kullanılan ve iyileşme esnasında midenin kalan bölümünü yerinde tutan stapler hattının iyileşmesi 6-8 hafta sürebilmektedir. Bu süreçte hastanın verilen kurallara ve yasaklara uyması, beslenme yöntemini kararlılıkla takip etmesi çok önemlidir.

DAHA FAZLASI İÇİN

Bize Sorun...

BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ

Sizi Arayalım

×