info@mehtaperturk.com

Yutulabilir Mide Balonu Nedir?
Sıkça Sorulan Sorular

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Nedir?

Allurion Elipse Mide Balonu genel adıyla Yutulabilir Mide Balonu dünyanın ilk endoskopi ve anestezi gerektirmeyen, su ile yutulan mide balonudur. Poliüretan malzemeden son teknoloji ile üretilmiş, yumuşak ve esnek bir balondur. Sürekli tokluk hissi vererek yiyecek tüketiminizi azaltır ve kilo vermenizi sağlar. 

Elipse Mide Balonu vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olan 18 yaş üstü kişilere uygulanabilir.

Sağlık problemi nedeniyle ameliyat olması sakıncalı obezite hastalarında tercih edilen yöntemlerden birisidir. 

Elipse yutulabilir mide balonu endoskopi ve dolayısıyla anestezi gerektirmediğinden anestezi alması sakıncalı kişiler için en ideal kilo verme yöntemidir.

Yutulabilir mide balonu hamilelik döneminde olanlara uygulanamaz.

Aşırı alkol tüketen kişilere göre uygun değildir.

Mide ile ilgili geçmişte bulunan mevcut rahatsızlığı olan kişilerde uygulanıp uygulanmayacağı doktor tarafından karar verilir. 

Yutulabilir mide balonu genel cerrahi veya gastroenteroloji doktoru tarafından görüntüleme cihazına sahip bir klinikte uygulanabilir.

2015 yılından beri yapılan araştırmalarda insan vücuduna etki eden bir zarar tespit edilememiştir. Örnek çalışma 

Elipse Yutulabilir Mide Balonu Anestezi ve endoskopiye gerek duyulmadan kapsül içinde su ile yutularak yerleştirilir.

Yutulabilir mide balonu uygulaması SGK kapsamında değildir. Devlet hastanelerinde yapılmamakadır. 

Yutulabilir veya endoskopik mide balonu uygulamasında mideye yerleştirilen balon, mide tarafından sindirilemediği ve atılamadığı için alışma süreci olan ilk 1 haftaya kadar mide bulantısı, mide krampı bulantı kusma ve öğürme gibi şikayetler oluşturmaktadır. Bu şikayetler gerekli ilaçlarla hafifletilmekte veya çözülmekte. Ancak bu durum kişinin ağrı eşiğine bağlı olmaktadır. 

Bu konuda bilgilendirme uygulama öncesi hastaya detaylı olarak yapılmaktadır. Yine de nadirde olsa hastalarımız gerekli desteğe rağmen bu alışma dönemine uyum sağlayamamakta, balonun ilk birkaç gün içerisinde çıkarılmasını istemektedir. 

Böyle bir durumda çıkarılması için endoskopi ve anestezi gerekmekte olup hastaya ekstra maliyet oluşturmaktadır. 

Şişirildikten 16 hafta sonunda balon üzerindeki valf açılır ve hasta farketmeden sıvı boşalarak balon söner. Sonrasında bağırsaklardan dışarı atılır.

Birçok hasta balon mideye yerleştirildikten bir iki gün sonra normal hayatına devam eder. Ancak bazen hastalarda mide bulantısı, mide krampı veya kusma gibi şikayetler uzun sürebilir. Böyle bir durum oluşursa kolay atlatmanız için doktorunuz size ilaç reçete edecektir.

Hastalar doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uydukları müddetçe yaklaşık 4 ayda vücut ağırlıklarının %10-15 ini kaybederler. İlerleyen süreçte kilo vermeye devam ederler.

Yutulabilir mide balonu ile ortalama 25 kiloya kadar kilo verilebilir. 

Allurion Elipse Mide Balonu, kilo verme sürecini başlatan bir adım olmakla birlikte Allurion Zayıflama Programı beslenme ve yaşam tarzınızı belirleyen seçenekleri daha sağlıklı ve güzel bir aşamaya taşımada sizlere desteklemek amacıyla oluşturulmuştur. Allurion akıllı tartı, akıllı saat ve mobil uygulama ile kilo verme sürecinizi ve etkenleri sürekli takip edersiniz. Bu verileri diyetisyeniniz ve doktorunuz ile paylaşarak doğru yönledirilirsiniz. 

Balon midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi verir. Böylece öğünlerde yenen yemek miktarı azalarak hasta kilo vermeye başlar.

Balon yerleştirilmeden önce ve özellikle yerleştirildikten sonra ki 1 hafta balona alışma sürecinde özel diyet programı vardır. Sonrasında kolayca program yardımıyla yeme alışkanlıklarınızı ufak hedeflerle değiştirebilirsiniz. Program sonunda bu alışkanlıklar kalıcı olarak devam eder ve kilonuzu korumaya devam edersiniz.

Bazı hastalarda bulantı, karın krampları ve nadiren de olsa kusma görülebilir. Çoğunlukla, bu semptomlar yaygın olarak kullanılan ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

Hastaların hemen hemen hepsi balon kapsülünü su ile hiçbir
sorun olmadan yutabilmektedir.
Yine de kapsülü yutmakta zorlanırsanız doktorunuzun balon kapsülünü
yönlendirmesi için ince
bir kılavuz tel (stile) dizayn edilmiştir. Bunun için endoskopi veya anestezi gerekmez.

Maalesef elipse mide balonu diğer mide balonları gibi sadece bir uygulamada kullanılır.

Yutulabilir mide balonu tek kullanımlıktır. Çıkartılması durumunda herhangi bir ücret iadesi yapılamamaktadır. 

Ayrıca normal kullanımda 4 ay içinde kendiliğinden sönüp dışkılama ile çıkmaktadır. Dolayısıyla eğer erken çıkartılmak istenirse bir tıp merkezinde endoskopi ve anestezi gerekmektedir. Böyle bir durumda ayrıca hastaya ekstra maliyet oluşturmaktadır. 

İçinde sönük balonun  bulunduğu kapsül (mide balonu hapı) ince doldurma ipi ile birlikte su yardımıyla yutulur. Floroskop röntgen cihazı ile kapsülün midenizde olduğu teyit edildikten sonra balon ince dolum ipi yoluyla 550 ml su ile doldurulur. Balonun midede uygun olarak dolduğundan emin olmak için ikinci bir röntgen çekilir. Yerleştirme işlemi, hastaneye yatmanızı gerektirmeyen endoskopi ve anestezi olmadan 15 dakikada gerçekleştirilir.

Elipse mide balonu fiyatları döviz kuruna bağlıdır. Bu sebeple güncel fiyatlar için bizimle iletişime geçiniz.

DAHA FAZLASI İÇİN
> ALLURION ELIPSE MIDE BALONU NASIL UYGULANIR ?
> ELİPSE MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR ?
> AVANTAJLARI NELERDİR ?
> ALLURION ZAYIFLAMA PROGRAMI NEDİR ?
> YUTULABİLİR MİDE BALONU YORUMLARI

Bize Sorun...

BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ

Sizi Arayalım

×