info@mehtaperturk.com

Mide Balonu

Mide balonu yerleştirme işlemi resim olarak ve açıklamalar ile anlatılmış.

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu (gastrik balon) silikon veya poliüretan malzemeden üretilmiş, şişirilmeden önce mideye yerleştirilip steril sıvı ile şişirilen obezite tedavilerinden birisidir. Mide balonu uygulanması cerrahi bir müdahale değildir ancak balon çeşidine göre bazı gastrik balonlar anestezi altında endoskopi ile yerleştirilip çıkartılır.

Mide balonu etki mekanizması midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi yaratması böylece her öğünde daha az gıda tüketimi ile hastanın kilo vermesini sağlamaktır. Bu konu ile ilgili çalışmaları 80 li yıllarda başlamıştır. Günümüze kadar gelişerek endoskopi ve anestezi gerektirmeyen yutulabilir mide balonları da kullanılmaktadır.

Obezitenin modern çağın yaygın hastalığı olarak değerlendirdiğimizde mide balonu uygulamaları aşırı kilo ve obezite tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir, özellikle anestezi alması sakıncalı veya cerrahi işlem istemeyen bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Mide balonları çeşitlerine göre midede 4-12 ay sürede kalır. Bu süre içinde verdiği tokluk ve doygunluk hissi ile yiyecek alımını sınırlandırarak  kişinin diyetine uymasını kolaylaştırır. Beslenme tarzı ve yeme alışkanlıkları değişir, balon mideden çıktıktan sonra da kişi bu alışkanlıklarını devam ettirerek ideal kilosunu korur.

MİDE BALONU ÇEŞİTLERİ

Mide balonlarının hepsi aynı temel etki mekanizmasına sahiptir. Ancak uygulama şekli, midede kalma süresi, ayarlanabilir olup olmaması gibi özelliklere göre çeşitlendirilebilir.

Sabit hacimli balonlar

Sabit hacimli balonlar ilk yerleştirme esnasında 400-600ml şişirilir ve hacimleri daha sonra değiştirilmez. Midede 6 ay kalırlar. 6 aylık süre sonunda yine sedasyon ve endoskopi ile çıkartılır. Medsil™ Balon bu balonlara örnek olarak verilebilir.medsil balloon picture

Sabit hacimli hacimli balonlardan yutulabilir mide balonu için herhangi bir endoskopi işlemine gerek yoktur. Balonun üzerindeki valf  4 ay sonunda açılarak balon söner ve bağırsak yoluyla kendiliğinden dışarı atılır. Çıkarılması için tekrar endoskopiye gerek yoktur. 

Elipse balon ile ilgili detaylı bilgiyi yutulabilir mide balonu bölümde bulabilirsiniz.

Ayarlanabilir mide balonu

Ayarlanabilir mide balonunun sabit hacimli mide balonundan farkı, hacminin balon midedeyken ihtiyaca göre ayarlanabilmesidir. Bu tip balonlar mideye yerleştirdikten sonra sabit hacimli balonlar gibi 400-500 ml şişirilir. 

Sonraki süreçte hastanın kilo verme durumuna göre balonun ucunda yer alan ve gerektiğinde dışarı çıkartılan dolum ucundan sıvı miktarı azaltılıp arttırılabilir. Spatz 3 ayarlanabilir balon bu balonlara örnektir.

 

Elipse Allurion yutulabilir mide balonu dışında, mide balonlarının mideye yerleştirilmesi esnasında hasta sedasyon yöntemi ile uyutulur. Sedasyon hastanın uyur durumda olduğu genel anesteziye göre daha hafif bir anestezi yöntemidir. Solunum için yardımcı ekipmana gerek yoktur. Dolayısıyla genel anestezi durumu ile karıştırılmamalıdır. Riski çok daha azdır.

Mide balonu uzun süredir kullanılan, genelde kilolarının %10 ila 15 ini 4-6 ay süre içinde verebildikleri bir obezite tedavi yöntemidir. Vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olanlar, 18-70 yaş arası daha önce obezite ameliyatı geçirmemiş bireylere uygulanabilir. Ayrıca mide balonu anestezi alması sakıncalı hastalığı olanlara (yutulabilir mide balonu) cerrahi operasyon yaptırmak istemeyenlere alternatif tedavi yöntemidir.

Ancak mide balonu ile kaybedilen kiloların gelecekte tekrar alınmaması için kişinin balonla birlikte gelecektede sürdüreceği beslenme ve yaşam tarzını değiştirip koruması çok önemlidir.

MİDE BALONU HANGİ DURUMLARDA UYGUN DEĞİLDİR?

Mide balonu bazı durumlarda uygun olmamaktadır. Bu durumların en başında mide ile ilgili ülser reflü büyük mide fıtığı gibi sebepler gelir. Ayrıca Mide balonu uygulaması, daha önce bariatrik cerrahi geçirmiş hastalara, hamilelere veya hamile kalmak isteyenlere alkol bağımlılarına, psikolojik rahatsızlığı olanlara özafagus yemek borusunda problemi olanlara uygun değildir.

MİDE BALONU NASIL TAKILIR?

Mide balonu bahsedildiği üzere silikon veya poliüretan malzemeden imal edilmiş sönük halde esnek bir malzemedir. Şişirilmemiş halde ağızdan ve yemek borusundan (Seçilen balonun tipine bağlı olarak) endoskopi olarak adlandırılan ucunda kamera ve ışık bulunan ince esnek boru yardımıyla mideye yerleştirilir. mide balonu yerleştirme resmi

Bu esnada hastanın herhangi bir acı veya ağrı hissetmemesi için hafif sedasyon uygulanır. Balonun mideye yerleştirme işlemi için endoskopi ve sedasyon yapılacaksa uygulama esnasında anestezist de bulunur.

Teknolojik ilerlemeler ile geliştirilen Allurion elipse mide balonu için sedasyon veya endoskopi gerekmez.

Sönük haldeki balon mideye yerleştirilmeden önce midenin durumu balon için uygun olup olmadığı endoskopi ile kontrol edilir. Balon yerleştirilmeden önceki son 6 saat hiç yiyecek tüketilmemesi gerekir.

Balon mideye yerleştirildikten sonra balon yaklaşık bir greyfurt büyüklüğünde olacak şekilde 400 -600 ml izotonik steril tuzlu su ile şişirilir.  Ortalama bir midenin hacmi 1-1.5 lt civarındadır. Mide balonları ise 800 ml kadar doldurulabilir ancak balonun ne kadar şişirileceği doktor tarafından bazı kriterler göz önüne alınarak karar verilir.

Suyun rengi metilen mavisi ile maviye dönüştürülmüştür. Böylece balonda bir delik veya kaçak olması durumunda idrar renginiz maviye dönecektir. Bu durumda balonun çıkarılması için hemen doktorunuza başvurunuz. Endoskopi ile mide içerisinden çıkarılacaktır.

Toplam işlem süresi 30 dk gibi kısa bir süredir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Hastane şartlarında çok kısa sürede takılabilmektedir.
  • Mide balonu uygulaması sonrasında hastaneye yatış gerekmeden kişi normal hayatına dönebilmektedir.
  • Uygulanması oldukça kolay ve ağrısızdır.
  • Hasta istediği zaman çıkarılabilmektedir.

MİDE BALONU TAKTIRDIKDAN SONRA YAŞAM

Mide balonunu mideniz sindirmeye çalışacak ancak sindirilemez olmasından dolayı alışma sürecinde kramp mide bulantısı ve kusma durumu oluşacağını belirtmekte fayda var. Bu semptomlar kişiden kişiye değişmek üzere 3 ila 7 gün sürmekte sonra ortadan kaybolmaktadır. Bu süreci kolay atlatabilmeniz için doktorunuz gerekli ilaçları reçete edecektir.

Unutulmamalıdır ki mide balonu kilo vermeniz için bir başlangıçtır. Sonraki adımlarda yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yaparak bunu sürdürmeniz çok önemlidir. Size verilen diyete uymanız ve bunu ilerleyen dönemde bir beslenme tarzına dönüştürmeniz gerekecektir. 

Mide balonu takıldıktan hemen sonra mide bulantısı gibi rahatsızlıklar hissetmek normaldir. Bu durum birkaç gün veya bir haftaya kadar sürebilmektedir. Bu rahatsızlıklarının şiddetine göre doktorunuz ilaç reçete edecektir. 

İlk iki hafta çoğu hasta tamamen tok hissetiklerini belirtmektedir. Bazı hastalarda yemek yedikten sonra mide bulantısı görülebilmektedir. Bu 2 haftalık sürede kayda değer kilo kayıpları görülmektedir.

3-6 haftalarda iştah yavaş yavaş yerine gelmekte ancak çok az yemek ile doyulabilmektedir. Bu süreçte yavaş yemeye ve yemek sonrası herhangi bir rahatsızlık hissedip hissedilmediği takip edilmelidir. Öğünler programlı ve bilinçli olmalıdır. Hıçkırık mide reflüsü ve mide bulantısı gibi şikayetler genelde hızlı ve çok yemek yenildiğinde görülmektedir. 

7-12. haftalarda kilo kaybı devam eder. Ancak ilk  8 haftaya göre daha az orandadır. Bu dönemde, kilo kaybı için diyet, egzersiz yöntemlerini hayat tarzı olarak yerleştirilmesi için efor sarf etmeye devam edilmesi önemlidir.

MİDE BALONUNUN DEZAVANTAJLARI

  • Mide balonu sonrası reflü görülebilir.
  • İlk 3-7 gün mide bulantısı kusma görülebilir.
  • Erken süreçte mide krampları yaşanabilir.
  • Mide balonu geçicidir. Çıkarıldıktan sonra yaşam kazandığınız beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzınızı korumanız gerekir. Diyetinize uymamanız durumunda tekrar kilo alma muhtemeldir. 
  • Verilen kilo miktarı cerrahi yöntemlere göre azdır.
  • Çok nadir de olsa mide ülserine sebep olabilir.

MİDE BALONU ZARARLARI NELERDİR?

Mide balonu uygulaması 1980 li yıllarda araştırılıp uygulanmaya başlamıştır. Bugüne kadar malzeme ve uygulama teknolojisi geliştirilerek uygulama esnasında ve sonrasında oluşabilicek zararlar ortadan kaldırılmaya çalışılmıştır. 

Tabiki birçok tıbbi operasyonda olduğu gibi bu uygulamada da çok nadir de görülse bazı zararlar ortaya çıkabilir. Örneğin endoskopik mide balonu uygulanması esnasında yemek borusu veya mideye hasar verilebilir bu durumda ülser gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Yada balonun nadir de olsa sönmesi durumunda bağırsak tıkanması görülebilir. 

MİDE BALONU RİSKLERİ NELERDİR?

Uygulamanın riskleri ve uygulama sonrası oluşabilecek komplikasyonlar hastalarımızın en çok bilmek istediği konulardan. Dolayısıyla bu konuyu ayrıca ele almak adına nu konu ile ilgili hazırladığımız makalemizi bu sayfadan inceleyebilirsiniz. 

> MİDE BALONU RİSKLERİ VE YAN ETKİLERİ

MİDE BALONU FİYATLARI 2022

Mide balonu fiyatları ülkemizde ithal olan birçok ürünün fiyatı gibi değişmektedir. Döviz kurundaki değişimlerden direkt olarak etkilenen mide balonu fiyatı, aynı zamanda, uygulanan hastaneye de bağlıdır. Güncel mide balonu uygulaması fiyatı ve kaliteli hizmet için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

ENDOSKOPİK MİDE BALONU YORUMLARI

Mide balonu ile zayıflayan hastalarımız kaç kilo verdi, nasıl bir süreç geçirdiler, mide balonu yaptıranların yorumları nelerdir? 

Mide balonu uyguladığımız hastalarımızın süreç ve süreç sonrası ile ilgili düşüncelerini ilgili sayfamızda bulabilirsiniz. 

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR? MİDE BALONU TAKTIRANLAR.

Bize Sorun...

×