+ 90 541 608 57 25

Mide Balonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Mide balonu uygulaması sonrası dikkat edilmesi gereken 10 madde makalesi için ortasında on yazan etrafında besinler olan resim

Mide Balonu Sonrası Yaşam Tarzımızda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mide balonu uygulaması günümüzde obezite tedavisinde cerrahi yöntemlerin alternatifi olarak veya aşırı kilolardan kurtulmak için yaygın olarak uygulanan yöntemlerden birisidir. Her obezite tedavisinde olduğu gibi bu kilo verme yolculuğunda bir başlangıçtır. Uygulama sonrası gerekli kurallara uyulmasını kolaylaştırır.

Bu makalede mide balonu sonrası sağlıklı kilo vermek için uyulması gereken kuralları 10 madde altında topladık. Dikkat edilmesi gereken maddelere geçmeden önce buradan mide balonu nedir ve neden uygulanır ile ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. Bu sayfada bulunan ve mide balonu ilgili sık sorulan sorular ve cevapları bu linkten bulabilirsiniz.

Mide Balonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

1. Yeterli Protein Alımı

Proteinler vücudun temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Sağlıklı bireylerde günlük olarak alınması gereken protein miktarı ideal ağırlık üzerinden hesaplanır ve bu miktar 0,8-1 gr/kg’dır. Mide balonu sonrası, ağırlık yönetimi süresince yüksek proteinli diyetlerin önemsenmesinin sebebi yağsız vücut kütlesinin korunmasında önemli rol oynamasıdır. Bu sayede kas doku korunarak yağ dokudan kayıp sağlanması hedeflenmektedir.

2. Yeterli Karbonhidrat Alımı

Optimal beyin fonksiyonlarımızın korunması için günlük olarak almamız gereken karbonhidrat miktarımızın en az 50 gram olması gerekir. Besinlerle aldığımız günlük kalorinin %45 oranında karbonhidrat kaynaklarından gelmesi amaçlanır.

Hedeflenen karbonhidrat kaynakları yüksek glisemik indeksli (pirinç, beyaz ekmek vb.) ve rafine şeker içeren karbonhidratlar olmamalıdır. Mide balonu sonrası bulunduğunuz sürece göre diyetisyen kontrolünde listelerle dengelenmelidir.

3. Yeterli Su Tüketimi

Su yaşam için elzemdir ve besin ögesi olarak kabul edilir. Su ve diğer içecekler; yiyeceklerimizin sindirimi, emilimi, yaşam ve sağlık için hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin çalışması, metabolizma sonucu oluşan zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetiminin ve eklemlerin kayganlığının sağlanmasında rol oynar.

Günlük en az 1,5-2 lt su tüketilmelidir. İdrar renginin koyulaşması, su ihtiyacının karşılanamadığının göstergesidir. Mide balonu sonrasında yeterli su alımını günlük yaşam tarzı haline getirmek önemlidir.

4. Yeterli Lif Alımı

Karbonhidrat kaynağı olarak sebze, meyve, kurubaklagil ve tam tahıl ürünleri lif içeriği yüksek olduğu için diyette yer almalıdır. Lifin bağırsak hareketliliğini sağlama, obeziteden korunma ve kan şekerini dengeleme gibi birçok koruyucu faydası bulunmaktadır.

5. Çiğneme Hızı

Besinler mideye ulaştığında tokluk hissinin oluşması için belli bir süre gereklidir. Eğer kişi çok hızlı yerse tokluk hissi oluşamadan fazlaca besin tüketilmiş olur. Mide balonu midede yer kaplayarak daha az besin tüketimini sağlar. Bununla birlikte yavaş ve çok çiğnenerek yenildiğinde tokluk hissinin oluşumu sağlandığı için kişiler ihtiyacı olduğu kadar besin tüketimini sağlayacaklardır.

6. Katı-Sıvı Ayrımı

Katı ve sıvı besinlerin birleşimi hem midede var olan hacmi zorlayarak mide balonuna baskıyı arttırabilir hem de besinlerin sindiriminin hızlanmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple tokluk hissinin devamlılığı ve mide balonunun tolerasyonu adına yemeklerle birlikte sıvı tüketiminden kaçınılmalı, sıvılar yemekten en az 30 dk önce veya sonra, yudum yudum içilmelidir.

7. Sıvı Kalori Alımını Sınırlandırma

Alkol, basit şeker içeren sıvılar ve gazlı içecekler gerek kalori içeriklerinden dolayı gerekse mide pH’ını negatif anlamda etkilemeleri nedeniyle önerilmemektedir.

8. Egzersiz Ve Hareketliliğin Arttırılması

Fiziksel aktivite kilo yönetimi, ideal vücut ağırlığını koruma ve yeniden kilo alımını önlemek kilo verme programlarının hayati parçalarından biridir. Bu sebeple düzenli olarak hareket etmek sağlıklı beslenmenin yanında oldukça elzemdir. Mide balonu sonrası spor yapmanızda bir sakınca yoktur.

9. Yaşam Tarzı Değişikliği

Mide balonu gibi aşırı kilolardan kurtulmak için yapılan her türlü girişimde, genellikle hastaların daha önce birçok kez kilo vermeyi denemiş olarak başvurdukları bilinir. Burada hangi yöntemlerin denendiği, başarılı olup olunamadığı, kaç kilo verildiği, tekrar kilo alımına neden olan faktörleri ya da başarısız olunmuşsa nedenlerini saptamak önemlidir.

Çünkü kilo verimini zorlaştıran ya da tekrar kilo alınmasına neden olabilecek faktörler belirlenip kontrol altına alınmalıdır.

10. Düzenli Takip Ve Sürekli İletişim

Obezitenin karmaşıklığı, çok sayıda kriterin mevcudiyeti ve ameliyat sonrası yaşam şekli değişikliğinin önemi nedeniyle multidisipliner bir ekip tarafından hastaların değerlendirilmesi, izlenmesi ve eğitim verilmesi gerekmektedir. Kişilerin uygulama öncesi dönemde değerlendirilmesi, alanında uzman doktor ve diyetisyen tarafından yapılmalıdır. Sonrasında ise düzenli olarak takipte olmayan ve iletişimi kesen hastaların/ danışanların yaşam tarzı değişikliğini net bir şekilde gerçekleştiremediği için istenilen sonuca ulaşamadığı görülmektedir.

Günümüz teknolojisinin olanakları ile yutulabilir mide balonu ve Allurion Programı takip sistemini en verimli şekilde sağlamaktadır.

Diğer Makaleler