+ 90 541 608 57 25

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkması

tüp mide ameliyatlı olan kadın deri sarkması

Obezite Cerrahisi Sonrası Deri Sarkması Olur mu?

Obezite hastalığının tedavisinde kullanılan bariatrik cerrahi yöntemleri sonrası deride sarkma veya gevşek cilt görülebilir. Bu cerrahilerden birisi olan mide küçültme (tüp mide) ameliyatı sonrası da karşılaşılan bir durumdur.

Bunun nedeni, hızlı ve yoğun bir uygulamayla verilen fazla kilolardan sonra derinin tam olarak uyum sağlayamaması ve gerilememesidir. Geleneksel veya cerrahi uygulama olmadan verilen kilolardan sonra deri sarkması çok daha az görülür, çünkü kişiler genellikle daha az kiloyu daha uzun sürede verirler.

Deri sarkması veya fazla cilt kişinin genetiğine, verdiği kilo miktarına, yaşına ve uygulanan cerrahi operasyon gibi etkenlere bağlıdır.

Bununla birlikte bazı tıbbi durumlar, egzersiz yapıp yapmamanız  veya sigara kullanımı gibi etkenlerde cildin incelmesine sebep olmakta ve cerrahi operasyon sonrası iyileşme sürecinde etkili olmaktadır.

Yaşlı kadının cildi incelmişÖzellikle yaş derinin incelmesine sebep olacak, obeziteden dolayı deri ciddi oranda genişlemiş olacaktır.

Verilmesi gereken kilo miktarı da ameliyat sonrası deri sarkmasında etkendir. Ne kadar çok kilo verilirse o kadar deri sarkması meydana gelecektir.

Bariatrik cerrahi sonrası sarkan cilt nasıl sıkılaştırılır?

Ameliyattan önce deri sarkmasını önleyecek garantili bir yol olmasa da ameliyat sonrası sıkılaşmaya yardımcı olacak doğal yollar var.

Öncelikle gastrik bypass, tüp mide gibi bariatrik cerrahilerde ameliyat sonrası doktorun ve diyetisyenin dengeli beslenme için besinlerönerdiği şekilde vitamin takviyesi de dahil dengeli beslenme diyetine uymak derinizin ve cerrahi yaraların iyileşmesinde en önemli etkenlerden biridir. Özellik gastrik bypass ameliyatı sonrası bağırsaklarda emilim azaldığı için hastalarda vitamin veya beslenme eksiklikleri çok görülmektedir. Bu nedenle hastalara ameliyatla oluşan yaralarda dahi cilt iyileşmesi için demir ve B12 gibi yeterli mineral ve vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Egzersiz, özellikle yüzme, kas egzersizleri gibi yöntemler deri sarkmasının iyileşmesinde etkili olacaktır.

Bazı topikal kremler ve masajların deri sıkılaştırmasına yardımcı olabileceği iddia edilmektedir.

Lazer veya kryoterapi bir deceye kadar etkili olabilse de obezite cerrahisi sonrası sarkan cilt için yeterli olmayacaktır.

En etkili sıkılaştırma ameliyatla sağlanmaktadır. Özellikle cilt fazlalığı nedeniyle oluşan ağrı ve tahriş sorunu yaşayanlar için postbariatrik cerrahi prosedürleri uygundur.

Mide Küçültme Ameliyatı ile ilgili detaylı bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz.