+ 90 541 608 57 25

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması

Kadın elini karaciğerinin üzerine koymuş. Orada temsili karaciğer resmi var.

Alkole Bağlı Olmayan Karaciğer Yağlanması ve Beslenme

Vücutta aşırı derecede yağ birikimi obezite olarak tanımlanmaktadır. Aşırı biriken bu yağın karaciğer tarafından metabolize edilmemesi ve böylece karaciğer hücrelerinde yüksek miktarda yağ toplanması sonucu karaciğer yağlanması oluşmaktadır. Bir diğer deyişle karaciğer ağırlığının %5ten fazlasının yağ olmasıdır. Karaciğer yağlanması alkole bağlı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması olarak ikiye ayrılmaktadır. Alkol tüketiminin fazlalığı alkole bağlı karaciğer yağlanmasına sebebiyet vermektedir.  Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasının ise birçok sebebi olmakla beraber en büyük sebebi obezitedir. Dolayısıyla bu karaciğer yağlanması grubunda en iyi tedavi yöntemi kilo verimi ve yaşam tarzı değişikliğidir.

Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

  • Paketli gıdaların ve rafine şekerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Basit karbonhidrat içeren besinler (beyaz undan yapılmış her türlü besin, pirinç pilavı, şerbetli tatlılar, çikolata, bal, reçel, şekerli içecekler vb.) yerine kompleks karbonhidratlar (bulgur pilavı, tam buğday ekmek, kurubaklagiller, sebzeler, meyveler, sütlü tatlılar) tercih edilmelidir.
  • Fast food grubunda yer alan besinlerin, sucuk, salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünlerinin, sakatatların, yağlı sosların, mayonez, krema, kaymak gibi besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.
  • Besinler kızartma ve kavurma yerine sağlıklı pişirme yöntemleri olan haşlama, buğulama, fırınlama, ızgara yöntemleri ile pişirilmelidir. Aşırı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Önerilenden fazla süt, et, tavuk ve balık tüketimi sağlanmamalıdır.
  • Antioksidan içeriği yüksek besinlerin tüketimi karaciğerin zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeple, diyette antioksidan içeriği yüksek olan A, C, E vitamininden zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
  • Diyette lif içeriği yüksek besinlere yer verilmelidir. Lif içeriği yüksek besinler sırasıyla, Kurubaklagiller, meyveler, sebzeler ve tahıllı ürünlerdir.
  • Alkol tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır. Alkolün metabolize edildiği yer karaciğerdir. Karaciğer belirli bir miktarda alkol ile baş edebilir. Alkolün sık ve fazla tüketilmesi karaciğer yağlanmasının en büyük sebeplerindendir. Toksik metabolitlerin vücuttan uzaklaştırılabilmesi için bol su tüketilmelidir.
  • Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz yaşam tarzı haline getirilmelidir. Beslenme planı kişiye özel olmalıdır, alanında uzman bir diyetisyen ile tıbbi beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Diğer Makaleler