+ 90 541 608 57 25

Mide Balonunun Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mide balonu yan etkileri ile ilgili görsel. Doktor balonu elinde tutuyor.

Mide Balonunun Riskleri ve Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Mide balonu işlemi, genel olarak, içi steril solüsyon ile dolu silikon veya poliüretan balonun midenize yerleştirilerek uygulanan kilo verme prosedürüdür. Bu işlem ile mide hacminiz küçültülerek yiyecek alımı sınırlandırılır aynı zamanda daha çabuk tokluk hissi sağlanmış olur. Mide balonunun riskleri ve yan etkileri nelerdir? sorusu hastlarımız tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Mide balonları çeşidine göre midede 4 ila 12 ay kalmaktadır. Bu süre zarfında diğer kilo verme prosedürlerinde de olduğu gibi fazla kilolardan kurtulma ve ideal kiloyu koruyabilmesi için kişinin yaşam tarzı ve diyetinde sağlıklı değişiklikler yapması beklenir.

Mide balonu komplikasyon riski en düşük olan en güvenli bir kilo verme prosedürdür. Cerrahi prosedürlerin aksine kesi yoktur ve geri döndürülebilir. Bu nedenle yara veya yara izi olmaz ve daha da önemlisi midenizde veya sindirim sisteminizde herhangi bir iç değişiklik olmaz. Ancak yine de herhangi bir tıbbi işlemde olduğu gibi bu prosedürün de bazı komplikasyonları bulunuyor. Bu makalede mide balonu işlemi sonrası olası yan etkileri ele alacağız.

Prosedür Sonrası İlk Dönemde Görülen Yan Etkiler:

Mide Bulantısı ve Kusma

Balonunuzu yerleştirdikten sonra biraz mide rahatsızlığı hissedebilirsiniz. Mide balonu takıldıktan sonraki ilk üç ila yedi gün içinde mide bulantısı ve kusma hastaların %90nında görülmektedir. Bunun nedeni midenizin buna alışık olmamasıdır. Balonu diğer yiyecekler gibi sindiremediği için istemsizce dışarı atmak dürtüsüyle mide bulantısı veya kusma oluşur.

Uygulama sonrası bulantı ve kusmayı gidermeye yardımcı olacak ilaçlarla taburcu edileceksiniz. Bu ilaçlar bu durumu atlatmanıza yardımcı olacaktır. Mide rahatsızlığınız devam ederse veya ilk yedi günden sonra sıvıları tutmakta zorlanıyorsanız, lütfen doktorunuzla iletişime geçin.

Mide Krampları

Mide bulantısı gibi midenizin balona alışma sürecinde mide krampları görülebilir. Bu durum yine normal ilaçlarla tedavi edilebilir. Kısa süreli olan mide krampları mideniz balona alışınca geçecektir.

Halsizlik

İlk 3 günde mide bulantısı kusma ve kramp gibi komplikasyonlar nedeniyle eskisi gibi beslenemeyeceksiniz. Sadece sıvı alımı yapılan ilk 1 haftada kendinizi halsiz hissetmeniz gayet normaldir. Kilo verme yolculuğunuz başlamıştır.

Erken Çıkarma

Çoz az sayıda da olsa hastalar balonun ilk dönem yan etkilerini tolere edemediklerini düşünüp çıkarılmasını isterler. 3-7 gün sürecek bu komplikasyonlarla savaşan hastalar için son çare olarak değerlendirilen erken çıkarmayı önlemek için ekibimiz size yardımcı olmaya devam edecektir.

Prosedür Sonrası İlerleyen Dönemlerde Görülebilen Komplikasyonlar

Şişkin Hissetmek

Midenizdeki balon size midenizin şişkin olduğunu hissettirebilir. Özellikle yemek sonrası karşılaşılan bu durum balonun kendisinden ve tokluk hissi vermesi amacından kaynaklanır ve normaldir. Yine de rahatsızlık vermesi durumunda tedavi edilebilir.

Mide Ekşimesi ve Reflü

Mide balonu uygulaması sonrası ilerleyen dönemde mide ekşimesi ve reflü görülebilir. Kahve, alkol, baharatlı ve yağlı yiyecekler gibi bazı yiyecekler durumu daha da tetikleyebilir. Böyle bir durumda az yağlı  süt ve süt ürünleri tüketmek reflüye yardımcı olabilir.

Azalmış Dışkı Hacimleri Veya Bağırsak Hareketleri

Uygulama sonrası daha az yiyecek tüketildiği için bu durum normaldir.

Kötü Kokulu Geğirme

Yiyecekler balonu kaplayan mukusun içinde ve balonun etrafında sıkışıp kaldığı için bazen kötü kokulu geğirme sorun oluşturabilir. Yemek sonrası hareket etmek ve yemekten bir süre sonra su içmek bu durumu düzeltebilir.

Acilen Müdahale Edilmesi Gereken Semptomlar:

Mavi/Yeşil Renkli İdrar Veya Dışkı.

Mide balonlarından endoskopi ile yerleştirilen mide balonları, çok düşük bir ihtimal de olsa, sızıntıların hemen anlaşılabilmesi için mavi renkli salin solüsyonu ile doldurulur. Sızıntı halinde bu sıvı sindirim sistemine karışır ve idrar ve dışkıda gözlemlenir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuza başvurun. Çünkü sızdırıp sönmüş balon normal yiyecekler gibi bağırsaklardan geçmesine neden olur ve bağırsaklarda tıkanmaya sebep olabilir. Bununla birlikte yutulabilir mide balonunun sönmesi durumunda zaten bağırsaklardan atıldığı için böyle bir durum söz konusu değildir. 

Çok nadir de görülse mide balonu sonrası ülser akut pankreatit mide duvarının delinmesi gibi genellikle balon öncesi hikayeye bağlı düşük ihtimalli komplikasyonları da belirtmekte fayda var. Endoskopi ile yerleştirilen mide balonlarında doktor, böyle bir durum olup olmadığını endoskopi ile kontrol etmekte, gerekirse işlemi tedavi için erteleyebilmektedir.

Uzun süreli şikayetlerinizde doktorunuza başvurmanız gerekir.

Mide balonu uygulaması ile ilgili diğer sorular ve detaylı bilgi için ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz. Başka sorularınız ve uygulama için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Makaleler