Tüp Mide AmeliyatıOBEZİTE NEDİR?

Günlük alınan kalori miktarının, harcanandan fazla olması ya da bu kalorinin harcanamaması durumunda vücutta anormal ve aşırı yağ birikmesi durumu obezite olarak değerlendirilmektedir.

Biriken yağ dokudan salgılanan kimyasal ve hormonal faktörlere bağlı olarak ek hastalıklar ortaya çıkmakta ve sonuç olarak kişinin yaşam kalitesi ve yaşam süresi olumsuz etkilenmektedir.

Özellikle düzensiz ve yanlış beslenme alışkanlıkları, hormonal sebepler, yetersiz fiziksel aktivite, genetik faktörler, kullanılan bazı ilaçlar ve psikososyal durumlar obezite nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Obeziteye bağlı olarak metabolik dengelerin bozulması diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, uyku apnesi gibi birçok ek hastalığı da beraberinde getirmektedir.

KİMLER OBEZ OLARAK KABUL EDİLMEKTEDİR?

Her şişman kişi obez kabul edilmemektedir. Tartıda görülen değerden ziyade, bu değerin (kişinin yaşı ve cinsiyeti de göz önünde bulundurularak)  kişinin boyu ile olan orantısı önemlidir. Bu amaçla vücut kitle indeksi kullanılmakta ve Dünya Sağlık Örgütünün referans aralıklarına göre obezite durumu değerlendirilmektedir.

Vücut Kitle İndeksi (Body Mass İndex = BMI ); kg. cinsinden vücut ağırlığının, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle hesaplanmaktadır.

Bulunan değerlere göre, 30 kg/m2 üzeri obez, 40 kg/m2 üzeri morbid obez ve 50 kg/m2 üzeri ise süper obez olarak kabul edilmektedir.

Vücut kitle indeksi yanında kişinin yaşı, cinsiyeti, günlük aktivite düzeyi, bel ve kalça çevresi, cilt altı yağ doku kalınlığı ve kas kütlesi de değerlendirmede önemlidir.

KİMLER OBEZİTE CERRAHİSİ İÇİN UYGUNDUR?

18-60 yaş arasında, ameliyata engel durumu olmayan, uygulanan egzersiz ve diyet programlarından fayda görmemiş, kriterlere uygun olan kişilerde cerrahi tedavi düşünülebilmektedir.

Genel olarak cerrahi tedavinin öngörüldüğü grup;

  • Vücut kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzeri olan morbid obezler
  • Vücut kitle indeksi 35 kg/m2 ve üzeri olup ek hastalığı olanlar (diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, yüksek kolesterol, eklem problemleri )

Ameliyat planlanan hastaların, alkol ve madde bağımlılığının olmaması, psikiyatrik açıdan stabil olması, ameliyat sonrası uzun süreli takip ve yaşam tarzı değişiklikleri açısından istikrar göstermesi de oldukça önemlidir.

OBEZİTE TEDAVİSİNDE CERRAHİ YÖNTEMLER NELERDİR?

Uygulanan cerrahi teknikler iki çeşittir;

  • Alınan besin miktarını azaltan yöntemler (Tüp Mide, Gastrik Bant, Mide Balonu)
  • Alınan besinin emilimini azaltan yöntemler (Duodenal Switch, Gastrik Bypass, Biliopankreatik Diversiyon )

TÜP MİDE (SLEEVE GASTRECTOMY) AMELİYATI NEDİR?

Midenin, yaklaşık %80’nin çıkarılmasıyla, geride 150-200 cc mide dokusunun bırakıldığı cerrahi işlemdir.

Mide, yemek borusu ve oniki parmak bağırsağı ile birleştiği noktalardan kesilerek tüp haline getirilir. Hem mide hacmi küçüldüğünden hem de açlık hormonu olarak bilinen Ghrelin’in salgılandığı kubbe şeklindeki ‘’fundus’’ kısmı çıkarıldığından, ameliyat sonrası dönemde hastalar açlık hissetmeden rahatça kilo vermektedir.

Ameliyat laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılmakta olup süre yaklaşık 1 – 1,5 saattir.

Ameliyat sonrası dönemde hastalar çok fazla ağrı hissetmediğinden hızlıca iyileşme ve kilo verme sürecine girmektedirler. Özellikle ilk bir ayda çok hızlı şekilde kilo kaybı olmaktadır ve sonrasında süreç biraz daha yavaşlayarak bir yıla kadar devam etmektedir.

TÜP MİDE AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?

En önemli iki komplikasyon; kalan mide bölümündeki dikiş hattında meydana gelen açılmalara bağlı oluşan kaçak ve aynı hattan kanama olmasıdır.

Kanama durumlarında genellikle medikal tedavi ve bazen kan ürünlerinin takviyesi ile durum kendiliğinden düzelmektedir. Bazı hallerde ise endoskopik yöntemlerle müdahale etmek gerekebilmektedir.

Kaçak gelişmesi durumunda ise erken dönemde fark edilmesi önemlidir. Bu amaçla ameliyat sona ermeden kaçak testi yapılmakta ve hastanın ameliyat sonrası ilk gününde test yenilenmektedir. Kaçak olduğu saptanan hallerde ise genellikle endoskopik dikişler ve stent uygulaması yapılmaktadır.

Op. Dr. Mehtap Ertürk'e Sor!

Mide Balonu Tedavisi, Anal Fissür sorunlarınız, Hemoroid ve bir çok cerrahi problemleriniz için sizde Doktor Mehtap Ertürk'e merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.