+ 90 541 608 57 25

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Saçı dökülen kadın tarağı görünce üzülüyor

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Bariatrik cerrahiden sonraki dönemde normalden daha fazla saçınızın döküldüğünü fark edebilirsiniz. Obezite ameliyatlarının yan etkilerinden biri olan bu durum, vücudunuzun ameliyata verdiği tepki, kilo kaybı ve değişen beslenme düzeni nedeniyle oluşabilir.

Kilo verme ameliyatı ile ilişkili saç dökülmesine telogen effluvium denir ve normal saç büyüme döngüsü ile ilgisi vardır. Genellikle aniden başlar ve genellikle 6 aydan kısa sürer.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesi

Bariatrik cerrahi geçirmiş hastaların karşılaşabileceği yan etkiler arasında saç dökülmesi görülebilir. Ancak bu durumun altında yatan sebebin bilinmesi, ameliyatla birlikte değişen etkenlerin etkisinin olup olmadığının tespiti önemlidir. Böylece uygun tedavi yöntemi belirlenebilir.

42 kadın hasta üzerinde 2014 yılında yapılan bir araştırmada tüp mide ameliyatı oluşan yan etkilerden sonrası saç dökülmesi incelenmiştir. Araştırmaya katılanların %41’ i ameliyat sonrası saç dökülmesi yaşamıştır. Araştırmada, saç dökülmesi yaşayan katılımcıların çoğunun düşük çinko ve demir seviyelerine sahip olduğunu ve bu sebeple yapılan çinko takviyelerinin çoğu katılımcıda saç dökülmesini durdurduğunu tespit edilmiştir.

Yine konu üzerinde yapılan başka bir araştırmada, saç dökülmesi ve bariatrik cerrahisi arasındaki ilişki incelenmiş, sonuç olarak genç kadınların ve düşük miktarda çinko, folik asit (B9 vitamini) ve ferritin (protein) bulunan kişilerin en sık saç dökülmesi ile karşılaştıkları tespit edilmiştir.

Saçın Büyüme Döngüsü

Saç dökülmesinin sebebini anlamak için öncelikle saçın büyüme döngüsü üzerinde durmak yararlı olacaktır.

İnsan saçı temel olarak iki aşamalı bir büyüme döngüsüne sahiptir. Büyüme aşamasına anagen denir ve saç köklerimizin %90’ı herhangi bir zamanda bu aşamadadır. Bu döngü 2 ila 8 yıl sürebilir. Dinlenme evresi, ortalama 3 ay olmak üzere yaklaşık 1 ila 6 ay süren telojen olarak adlandırılır. Saçlarımızın yaklaşık %5-15’i herhangi bir zamanda telojen aşamasındadır. Beklenen saç büyüme döngüsü nedeniyle günde ortalama 50-100 saç telinin telojen evresinde olduğu için dökülmesi normaldir. Bu saçlar sonra tekrar uzarlar.

Ancak bazen, ameliyat, stress, tramva, hamilelik, hızlı kilo verme, diyet gibi sebeplerle saçlar döngü dışı telojen aşamasına girebilirler. Bu duruma Telogen Effluvium denir.

Ayrıca telogen effluvium’un vücuttaki stres ve meydana gelebilecek hormonal değişikliklerle ilgisi olduğu da bilinmektedir. Stres nedeniyle daha fazla saç kökü dinlenme evresine girebilir. Bu önemlidir çünkü ameliyat sırasında dinlenme evresindeki saçlar büyük ihtimalle dökülecek saçlardır. Bu nedenle saçlarınız ameliyattan 1 ila 6 ay sonra (genellikle yaklaşık 3 ila 4 ay) dökülür. Saçlar tekrar uzamaya başladığında eski saç folikülü serbest kalır ve saç dökülür.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Saç Dökülmesinin Nedenleri.

Vücudun ameliyata tepkisi, ani kilo kaybı, bariatrik cerrahinin tipine bağlı olarak emilim bozukluğu dahil besin alımındaki değişiklikler insanların saçlarını kaybetmesinin ve telogen effluvium geliştirmesinin sadece birkaç nedenidir. Bu durum, vücudunuzdaki önemli bir değişiklikten birkaç ay sonra ortaya çıkar. Vücudunuz besinleri saçınızdan hayati organlarınıza yönlendirir.

Tamamen saç dökülmesine ve hatta gözle görülür kel noktalara neden olmaz. Sadece sizin için tipik olandan daha fazla saç dökülmesi yaşanabilir.

Herhangi bir obezite ameliyatında saç dökülmesi meydana gelebilir, ancak bazı ameliyatlar emilimi etkilediği için saç dökülmesinin artmasına neden olabilir:

Tüp mide ve gastrik bypass gibi kısıtlayıcı ameliyatlar vücudunuzun besinleri emmesini engellemez ancak yine de saç dökülmesine neden olabilir.

Malabsorptif ameliyatlar, duodenal switch ,Roux-en-Y gastrik bypass gibi karışık prosedürler, besinleri emme şeklinizi kalıcı olarak etkiler ve ömür boyu takviye gerektirebilir.

Bariatrik cerrahi sonrası saç dökülmesini nasıl en aza indirebilirim?

Bariatrik cerrahi sonrası saç dökülmesini tamamen önlemek, cerrahi müdahaleye, önemli kilo kaybına ve diyetteki değişikliklere vücudun doğal bir tepkisi olduğu için çok zor olabilir. Ancak, dökülen saç miktarını azaltmanın yolları vardır.

Yeterince protein tüketin. Protein, tüm hücrelerinizin yapı taşıdır. Buna saçınızı oluşturan hücreler de dahildir. Protein ayrıca yara iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle ameliyattan sonra diyetinizde yeterli protein bulunması önemlidir. Öğünlerinize uzman diyetisyenimizin tavsiyesi ile protein içeren besin takviyeleri ekleyin. Kilo verme planınızı etkileyebileceğinden, önerilenden daha fazla proteinden kaçının.

Bariatrik cerrahi sonrası vitamin eksikliği, saç dökülmesinin ana nedenlerinden biridir. Doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerdiği şekilde besin takviyeleri alın. Çinko, demir ve A, B9 ve C vitaminlerini takviye olarak alabilirsiniz. Ancak daha fazla saç dökülmesine neden olabilecek takviyeleri aşırı kullanmaktan kaçının. Yapılan araştırmalar fazla A ve E vitamini ve selenyumun daha fazla saç dökülmesine yol açabileceğini göstermektedir.

Panik yapmayın. Bu normal bir durumdur. Bariatrik cerrahi sebebiyle dökülen saçlarınız tekrar büyür. Ancak 6 ay veya bir yıl sonra hala belirgin saç dökülmesi fark ederseniz, doktorunuzla görüşün. Bu, vücudunuzun daha fazla besine ihtiyacı olduğunun bir işareti olabilir.

Obezite ameliyatı sonrası beslenme ile ilgili makalemize bakabilirsiniz.

Diğer Makaleler