+ 90 541 608 57 25

Çay Kilo Vermede Etkili mi?

Bir bardak türk çayı ve kuru meyveler

Çay Kilo Vermede Etkili mi?

Çayın tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. İlk dönemlerde çay bitkisinin yaprakarının özütü ilaç olarak kişinin vücut sıcaklığını yükseltmek amacıyla kullanılmıştır.

Çayın su ile demlenerek bir içecek olarak tüketilmesi ise milattan önce 1000’li yıllarda rastlamaktadır. Çayın uzun yıllar sonra vazgeçilmez bir içecek haline nasıl geldiği tam olarak bilinmese de çayın birçok tıbbi yararı vardır.

Özellikle siyah çay, güçlü aroması nedeniyle çay severler için popüler bir seçim haline gelmiştir. Siyah çay, çayın en oksitlenmiş çeşidi olarak da bilinir. Camellia sinensis adlı çay bitkisi yılın belirli dönemlerinde toplanarak soldurma, kıvırma, oksidasyon ve kurutma aşamaları ile üretilir.

Çayın camellia sinensis bitkisinden hasadı sonrası üretim tekniklerine bağlı olarak yeşil, beyaz, siyah ve oolong çayı olmak üzere çeşitleri vardır.

Türkiye’ de en çok üretilen ve tüketilen çay siyah çaydır. Yılda ortalama 250 ton dan fazla çay tüketilmektedir. Bu da çayı sudan sonra en çok tüketilen içecek sırasında koyuyor.

Çay dengeli şekilde tüketildiğinde, içerdiği güçlü antioksidanlar ve kafein, enerji seviyelerinin yükselmesine, kişinin bağışıklığını, kalp sağlığını iyileştirmesine, kolesterol seviyelerini kontrol etmesine ve kişinin kilosunu düzenlemesine neden olabilir.

Yeşil Çayı Biliyoruz da Ya Siyah Çay?

Kilo vermek söz konusu olduğunda, yeşil çayın yağları daha hızlı yakma ve kilo vermede etkili olduğu onlarca yıllık araştırmalarla desteklenmektedir. Bu sebeple, araştırmacılar diğer çay türlerini ve bunların kilo verme üzerindeki etkilerini daha yakından incelemeye başladılar. Böylece siyah çay, çayın yağ kaybını nasıl hızlandırabileceğine dair araştırmaların odak noktası haline geldi.

Çayda bulunan flavonoidler, bir antioksidan türüdür ve çayın birçok sağlık açısından yararının sebebidir. Tüm çay türleri camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır, bu da tüm çeşitlerin kateşin adı verilen bir grup flavonoid içerdiği anlamına gelir.

Siyah Çay İçmek Kilo Kaybını Nasıl Artırır?

Yeni bulgular, siyah çayın da etkili bir kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Siyah çayın sağlığa faydaları, sağlıklı bağırsak bakterilerini geliştirebilmesi ile ilgili olduğu bilinmektedir.

2017 yılında yapılan yeni bir araştırma, farelerde siyah çayın sindirimi iyileştirerek bir prebiyotik olarak davrandığını buldu.

Fareler dört farklı gruba ayrılarak farklı diyetlerle beslendi. İlk grup fare düşük yağlı, yüksek şekerli bir diyet ikinci grup ise yüksek yağlı, yüksek şekerli bir diyet aldı. Diğer iki gruptaki deney fareleri aynı diyetlerle beslendiler ancak bir gruba yeşil çay özütü ve diğerine siyah çay özü verildi. Dört grubun tamamı dört hafta boyunca izlendi.

Sonuçlar, yüksek yağlı bir diyetle beslenen ve çay ekstresi alan farelerin, sadece düşük yağlı bir diyetle beslenen farelerle aynı ağırlığa sahip olduğunu gösterdi. Araştırmacılar ayrıca siyah çayın Pseudobutyrivibrio adı verilen sağlıklı bir bağırsak bakterisini artırdığını keşfetti. Siyah çay farelerinde ayrıca yüksek miktarda kısa zincirli yağ asitleri seviyeleri vardı.

Düşük kalorili bir içecektir ve kalori alımını azaltır.

Bir bardak siyah çay sadece 1 kaloriye sahiptir. İçine tatlandırıcılar ve tat arttırıcılar eklerseniz, toplam miktar 10 ila 15 kalori arasında olmalıdır. Siyah çaya geçilerek tüketilen kalori miktarı önemli ölçüde azaltılır.

Karşılaştırmak gerekirse, aynı bardak şekerli kola 75 kaloriye sahiptir ve bütün kutu 150 kaloridir.

Metabolizmayı Hızlandırır.

Siyah çay gerçek çaylar arasında en yüksek kafein içeren çaydır. Her çay bardağı siyah çay, 10 ila 15 mg kafein içerebilir. Kafein vücut enerjisini ve metabolik hızını arttırır. Bu, vücudun egzersiz sırasında daha iyi performans göstermesine ve daha hızlı kilo vermesine yardımcı olur.

Bununla birlikte, daha fazla kafein almanın daha iyi metabolizma anlamına gelmediğini bilmek önemlidir. Günde sadece maksimum300 miligrama kadar kafein tüketilmesi tavsiye edilmektedir.. Kafeine duyarlı olanlar da yan etkilerinin farkında olmalı ve daha az tüketmelidir. Aynı şey yüksek tansiyonu ve düzensiz kalp ritmi olan insanlar için de geçerlidir.

Sonuç.

Siyah çay, yeşil çay kadar etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. İçeriğindeki antioksidan flavonoidlerin sağlıklı bağırsak bakterileri geliştirmesi ve kafeinin yağ yakmada etkisi ile, çayı sağlıklı bir diyet ve bir egzersiz programı ile birleştirerek kilo verme sonuçlarınızı üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

 Çay içmek aynı zamanda sağlığınız için de faydalıdır. Siyah çay içmek metabolizmanızı hızlandırabilir. Şekerli içeceklere kalorisiz bir alternatiftir.

Diğer Makaleler