+ 90 541 608 57 25

Anal Fissürün Belirtileri Nelerdir?

anal hastalıklar

Hastaların en sık başvuru nedeni makatta ağrıdır. Dışkılama esnasında yırtılma tarzında ,cam kesiği şeklinde tarif edilen bir ağrı hissedilir.

Hastaların pek çoğu bu ağrıyı yaşamamak için dışkılamayı erteler ve içeride bekleyen dışkı giderek sertleşerek çıkarılması çok daha ağrılı bir hal alır ve olay bu şekilde kısır döngüye girer. Bu olay 6 haftadan uzun süre devam ederse kronikleşir ve ağrı bir miktar azalır.

Bir diğer şikayet de makattan kanamadır. Az miktarda olup, parlak kırmızı renktedir ve dışkılamanın bitiminde görülür. Bazı hastalarda da kaşıntı şikayeti mevcuttur. Yırtık olan bölgeden gelen salgılardan dolayı ıslaklık hissi ve kaşıntı görülür.

Kronikleşen anal fissüre bağlı olarak makatın dış kısmında ele gelen küçük bir meme olabilir (skin tag = hipertrofik papilla) . Kendi kendine iyileşmeye çalışan yırtığa bağlı olarak giderek büyüyen bir cilt uzantısıdır. Olayın eski olduğunun ve kronikleştiğinin göstergesidir. Çok ileri düzeyde olduğunda makatta darlıklara da neden olabilmektedir.

 

Diğer Makaleler