+ 90 541 608 57 25

Obezite Cerrahisi Sonrası İyileşme Süreci

tüp mide ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Obezite Cerrahisi Sonrası iyileşme Süresi Ne kadardır?

Obezite tedavisinde yaygın kullanılan mide küçültme ameliyatı (tüp mide ameliyatı), kilo vermek için beslenme ve yaşam tarzında ömür boyu yapılacak kalıcı değişikliklerin bir başlangıcıdır. Laparoskopik mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide ameliyatı ile midenin boyutu önemli boyutta küçülür.

Mide küçültme (Tüp Mide) ameliyatı kilo verme yolculuğunda bir başlangıçtır. Ameliyat kararı veren kişilerin en sık düşündüğü soruların başında ameliyat ve iyileşme süreci için ne kadar zamana ihtiyaçları olduğudur. Bu önemli adım için planlama yapılması açısından önemlidir.

Dolayısıyla bu makalemizde tüp mide ameliyatı süreci ve özellikle sonrasında iyileşme süreci hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Kadar Hastanede Kalırım?

Ameliyat gelişen teknikler ve laparoskopik yöntemle yapıldığı için minimal invaziv bir ameliyattır. Ameliyat sonrası genellikle 3-4 gün hastanede kalınır. Bu sürede sürekli uzman personel tarafından gözetim altında tutulursunuz. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı ve bulantı gibi yan etkiler için gerekli ilaç hastane şartlarında sağlanacaktır.

İlk 6 saat boyunca hastanın herhangi bir şey yemesine ve içmesine izin verilmez. Sigara içmek ise kesinlikle yasaktır. 6 saatten sonra hastanın yavaş yavaş su içmesine izin verilebilir. Herhangi bir komplikasyon olup olmadığının belirlenmesi için bazı testler uygulanır. Her şey yolunda gider ise doktorunuz tarafından ilk gün yürüyüş yapmanız tavsiye edilebilir.  

Hastanın taburcu edildikten sonraki yaşam tarzına uyum sağlayabilmesi amacıyla uzman diyetisyen ve doktorunuz tarafından gerekli bilgiler sağlanır. Doktorunuzun uygun görmesi durumunda hasta taburcu edilerek eve yollanır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Midenizin İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel prensip doktor ve diyetisyen tarafından verilen kurallara mutlaka uyulması gerekliliğidir.

Büyük bir ameliyat geçirdikten ve çok az kalori tükettikten sonra yorgun hissetmek normaldir. Vücudunuz enerjisinin çoğunu iyileşmeye adayacaktır, bu nedenle eve döndüğünüz ilk birkaç gün biraz dinlenmeyi planlayın.

Hastaların ameliyat sonrası ilk günden itibaren yürümeleri çok önemlidir. Hafif yavaş yürüyüş yapmak kan dolaşımını arttırarak pıhtı oluşmasını önlemektedir.

1 hafta sonra araba kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için karında oluşan yaraların durumu da dikkate alınmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı sonrası hastalar genellikle 2 hafta içinde işlerine dönebilmektedir. Ancak işe dönmeyi etkileyen en önemli faktör yapılan işin türüdür. Masa başında çalışan kişiler işlerine daha çabuk dönerken ağır efor gerektiren işler için bu süre daha da uzayabilmektedir. Bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Günlük normal aktivitelere dönmek ile tam iyileşme arasında fark vardır. Ameliyat sonrası zaman geçtikçe, yavaş yavaş daha fazla yemeye ve daha aktif bir yaşam tarzına geçiş yapabileceksiniz. Birkaç hafta içinde daha az yorgun hissetmeye ve normal hayatınıza dönmeye başlayacaksınız. Ancak midenizdeki kesi ve stapler hattı iyileşmeye devam edecektir.

Ortalama olarak, karındaki laparoskopi yaralarının iyileşmesi yaklaşık 2-3 hafta ve mide kesik hattının iyileşmesi 6-8 hafta sürer. Bir ay sonra çoğu insan normal bir egzersiz rutinine başlayabilir.

Tüp mide ameliyatı veya herhangi bir obezite cerrahisinden sonraki başarınız uzun vadeli bir yolculuktur ve doktorunuz ve diyetisyenininiz ile iletişim halinde olmanız önemlidir. Unutmayın ki ekibimiz tarafında verilen talimatlara veya takip randevularınıza uymazsanız size yardımcı olamayız.

Diğer Makaleler